Jak świętować “Trzech Króli” w domu? 7 pomysłów
Nie w każdym mieście odbędzie się w tym roku tradycyjny Orszak Trzech Króli. Gdzieniegdzie to wyjątkowe wydarzenie będzie mieć formę hybrydową - stacjonarnie oraz online. Oto kilka pomysłów, jak uczynić 6 stycznia wyjątkowym, świątecznym dniem.
6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego
Kościół katolicki obchodzi 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego (Epifania). To pierwsza uroczystość, jaką ustanowił Kościół. Dziś uroczystość tę zwyczajowo nazywa się świętem Trzech Króli, choć w ewangelii czytanej tego dnia w Kościele słuchamy o tym, jak do Betlejem przybyli ze Wschodu Mędrcy, prowadzeni światłem gwiazdy. Ewangelia nie mówi o królach – wspomina wprawdzie o magach, ale też nie podaje ich liczby ani imion.
Dokładnie 6 stycznia rokrocznie odbywają się w Polsce Orszaki Trzech Króli. To niezwykłe uliczne jasełka. Ten pomysł na świętowanie uroczystości szybko rozprzestrzenił się na cały kraj, od kiedy 6 stycznia oficjalnie stał się dniem wolnym od pracy. W kilkuset miastach w radosnym orszaku wierzący przychodzą do żłóbka, by pokłonić się Jezusowi. W drodze śpiewają kolędy, każdy może także otrzymać koronę.
Święto Trzech Króli wersja domowa
Ze względu na epidemię nie wszędzie odbędzie się w tym roku tradycyjny Orszak Trzech Króli. Gdzieniegdzie zostały one odwołane w znanym dotychczas kształcie, ale są i miejsca, gdzie wydarzenie odbędzie się w nietypowej formie – hybrydowo. W Orszaku można wziąć udział stacjonarnie oraz przez internet.
Jak świętować dzień 6 stycznia w domu? Oto kilka pomysłów, które uczynią ten dzień wyjątkowo świątecznym!
ZOBACZ: Orszak Trzech Króli. Jak będzie wyglądał w tym roku w poszczególnych miastach?
Przeczytaj również
Korony
Jednym z najprostszych pomysłów do wykorzystania w domu jest przygotowanie koron – wystarczy trochę papieru i kredek, przyda się też klej i nożyczki. W sieci nie brakuje wskazówek, jak może wyglądać szablon takiej korony. Rozejrzyjcie się za kolorowymi kartkami, kawałkami papieru ozdobnego papieru pakowego, który może został Wam jeszcze ze Świąt, guzikami… Efekt będzie zależał od kreatywności rodziców i dostępnych materiałów, ale już samo przygotowanie koron to świetny sposób na rodzinne świętowanie.
Lektura opowieści o Mędrcach
W czasie robienia koron warto porozmawiać z dziećmi o tym, czego właściwie dotyczy dzisiejsze święto. Do tej rozmowy dobrze jest się przygotować. Starszym dzieciom można wytłumaczyć, skąd wzięła się tradycja mówiąca o „trzech królach”, choć Ewangelia nie mówi nic o królach ani ich liczbie oraz nie wymienia ich imion. To także dobra okazja, by przeczytać chociażby Ewangelię z dnia i wyjaśnić trudne kwestie.
Orszak w domu
A może po przygotowaniu koron wybierzecie się z całą rodziną na domowy orszak? Ustalcie wspólnie trasę i przejdźcie przez dom radosnym krokiem, z kolędą na ustach, kończąc orszak przy Waszym domowym żłóbku. To dobry moment, by – jeśli jeszcze nie miało to miejsca – umieścić w stajence figurki trzech mędrców.
Domowe jasełka
Wspaniałym, choć prawdopodobnie wymagającym pomysłem będzie także przygotowanie domowych jasełek – nawet krótko opowiadających o tym, co wydarzyło się w Betlejem. Dzieci mogą przygotować takie przedstawienie samodzielnie lub z pomocą rodziców, a najlepiej jeśli w jasełka włączy się cała rodzina. Nawet jeśli zabraknie publiczności, odegrajcie scenkę dla siebie nawzajem, możecie na pamiątkę nagrać filmik z Waszym występem.
Kolędowanie
Dzień wolny od pracy często sprzyja spotkaniom z rodziną i przyjaciółmi. Może właśnie 6 stycznia będzie okazją, by odwiedzić lub zaprosić kogoś i wspólnie pokolędować? Przygotujcie instrumenty, śpiewnik z kolędami i zaśpiewajcie razem kilka kolęd.
Kolędy, w których na pewno znajduje się wątek Trzech Króli to: Do szopy hej pasterze, Dzisiaj w Betlejem, Narodził się Jezus Chrystus, Przybieżeli do Betlejem, Wesołą nowinę oraz oczywiście Mędrcy świata.
ZOBACZ: Śpiewnik z kolędami – do pobrania!
Oznaczenie drzwi domu kredą
Na koniec najbardziej popularna tradycja związana ze świętem Trzech Króli. Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się 6 stycznia kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi – po łacinie: Christus mansionem benedicat. Zwyczajowo dodaje się jeszcze aktualny rok.
Pójście za gwiazdą i prezenty dla Jezusa
W świętowanie 6 stycznia bardzo łatwo włączyć także najmłodszych. Oto dwie proste aktywności, które oddadzą treść tego święta. Pierwsza to pochód za gwiazdą. Ten pomysł warto zrealizować późnym popołudniem, kiedy za oknem będzie już ciemno. Rodzic za pomocą latarki rzuca na ściany domu światło, za którym trzeba pójść. Ostatecznie światło zatrzymuje się nad stajenką i wskazuje, gdzie narodził się Jezus. Ta prosta zabawa pokazuje, jaką decyzję musieli podjąć mędrcy, szukając miejsca narodzenia Zbawiciela.
Następnie można zachęcić dzieci, by podarowały Dzieciątku prezenty – dokładnie tak, jak zrobili to mędrcy ze Wschodu. Warto wcześniej przygotować takie prezenty, zapytać, co dzieci mogą dać Panu Jezusowi, czym chciałyby Go ucieszyć.
Dobrego świętowania!
os, muzhp.plm brewiarz.pl / Stacja7