Nasze projekty

Orszak Trzech Króli. Jak będzie wyglądał w tym roku w poszczególnych miastach?

Pod hasłem "Dzień dziś wesoły" 6 stycznia w Warszawie i wielu innych miejscowościach w Polsce przejdą Orszaki Trzech Króli. "Staramy się, mimo trudnej sytuacji epidemicznej, przeżyć uroczystość Epifanii, jako radosny moment Objawienia Pańskiego" - podkreślają organizatorzy.

fot. Wojciech Łączyński / Archidiecezja Warszawska

Tematem tegorocznego Orszaku Trzech Króli jest świętowanie. Uczestnicy uroczystego pochodu są zachęcani do podjęcia refleksji nad dobrym przygotowaniem i głębokim przeżywaniem świąt Bożego Narodzenia, czego konsekwencją jest radość w ludzkich sercach.

„Dzień dziś wesoły!” śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań, promienieć radością – tłumaczą organizatorzy Orszaku Trzech Króli w Warszawie.

Jak będzie wyglądał w stolicy?

Orszak Trzech Króli w Warszawie zostanie poprzedzony powitaniem monarchów na placu Zamkowym, tańcem Smoka i tańcem Aniołów.

Reklama

Orszak rozpocznie się o godz. 12.00 modlitwą Anioł Pański, którą poprowadzi kard. Kazimierz Nycz, a następnie przy śpiewie kolędy „Mędrcy świata” Trzej Królowie dosiądą swoich wielbłądów, aby przemierzając Krakowskie Przedmieście dotrzeć do stajenki na placu Piłsudskiego. Tam nastąpi uroczysty moment pokłonu Trzech Króli.

Tegoroczny orszak będzie można śledzić w internecie na stronie orszak.org od samego początku o godz. 12.00.

Rodziny z dziećmi i młodzież 6 stycznia mogą się wybrać także na Warszawski Spacer Orszakowy – Grę Miejską polegającą na rozwiązaniu zadań w krzyżówce na podstawie plansz informacyjnych rozstawionych na trasie warszawskiego orszaku: Plac Zamkowy – Krakowskie Przedmieście – Plac Piłsudskiego. Dziesięć plansz przybliża Ewangelię oraz różne ciekawostki historyczne związane z tematyką Bożego Narodzenia.

Reklama

Kartę do Gry (Krzyżówkę) oraz Mapę ustawienia plansz można samemu wydrukować lub otrzymać na miejscu 6 stycznia w godz. 11.00-14.00

Każdy, kto poprawnie odgadnie hasło krzyżówki, otrzyma od Fundacji Orszak Trzech Króli drobny upominek, który będzie można odebrać na pl. Piłsudskiego w godz. 11.30-15.00. Punkt odbioru upominków oznaczony będzie flagą orszakową. W grę będzie można też zagrać korzystając z aplikacji na telefon.

Kraków

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Krakowa o godz. 11:00 w trzech grupach do stu osób – z katedry na Wawelu, salezjańskiego parku Wioski Świata oraz z placu Jana Matejki. 

Reklama

Wszystkie grupy orszaku spotkają się Rynku Głównym, gdzie królowie oddadzą pokłon Nowonarodzonemu. W tym miejscu zaplanowano również kolędowanie ze znanymi artystami scen krakowskich. 

Wydarzenie będzie można śledzić w internecie.

PRZECZYTAJ: Orszak Trzech Króli w cieniu pandemii. Jak będzie wyglądał w Krakowie?

Białystok 

Z powodu pandemii, w Białymstoku zrezygnowano z tradycyjnego orszaku, ale rodziny są zaproszone do spaceru śladami Trzech Króli oraz udziału w grze miejskiej. 

Organizatorzy przygotowali trasę, która liczy sześć przystanków od dziedzińca Pałacu Branickich do archikatedry białostockiej. W miejscach postojów znajdą się plansze ze zdjęciami poprzednich edycji i wskazówkami, które przydadzą się w grze miejskiej. 

Łódź

Po przerwie, do Łodzi powraca tradycyjny Orszak Trzech Króli, który rozpocznie się o godz. 11:00 mszą świętą pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia w parafii Zesłania Ducha Świętego. 

Po mszy orszak wyruszy z placu Wolności i przejdzie ulicą Piotrkowską. Na zakończenie zaplanowano koncert zespołu Zakopower. 

Wydarzeniu towarzyszy zbiórka darów dla dzieci z rodzin zastępczych i domów dziecka oraz #OrszakdlaAfryki challenge, w ramach którego pozyskiwane są środki potrzebne na wyposażenie dla szkoły w Nairobi w Kenii. 

ZOBACZ: Abp Ryś śpiewa „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i zaprasza na Orszak Trzech Króli

Kielce

Orszak Trzech Króli rozpocznie się mszą świętą o godz. 13:00 pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka w bazylice katedralnej Kielcach. 

Po niej królowie, w których wcielą się m.in. przedstawiciele środowiska medycznego, wejdą do świątyni i złożą pokłon oraz ofiarują dary narodzonemu Jezusowi.

Wrocław

Orszak Trzech Króli przejdzie również ulicami Wrocławia, ale w zmienionej formule. Trasa orszaku została skrócona – w tym roku w południe wyruszy on sprzed kościoła uniwersyteckiego i ulicą Kuźniczą przejdzie na rynek.

Trzech Króli odda pokłon Nowonarodzonemu na rynku, na placu Gołębim przy symbolicznej szopce. Z powodu pandemii liczba uczestników orszaku została ograniczona, a chętni mogli zapisać się poprzez specjalny formularz. 

Żywiec

Na początek Orszaku Trzech Króli mszę świętą o godz. 12:00 w kościele św. Floriana w Żywcu Zabłociu odprawi bp Roman Pindel. 

Po liturgii wyruszy Korowód Trzech Króli wyruszy na żywiecki rynek, gdzie monarchowie złożą hołd i dary Świętej Rodzinie. 

Kto zainicjował organizowanie Orszaku Trzech Króli?

Inicjatorem i organizatorem największych ulicznych jasełek na świecie – Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce, w Europie i na innych kontynentach, jest Fundacja „Orszak Trzech Króli”, powołana w 2010 roku, a od 2012 roku będąca organizacją pożytku publicznego.

Fundacja stara się propagować wolontariat oraz działalność charytatywną. Podczas Orszaku prowadzone są kwesty, a datki trafiają do potrzebujących, w tym m.in. do zdolnej młodzieży i dzieci z gorzej materialnie sytuowanych rodzin. W wielu miejscowościach Orszak współpracuje w tym zakresie z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Fundacja przez cały rok pracuje również nad innymi projektami wspierającymi działania kulturalne. Zachęca do twórczego spędzania czasu poprzez wartościowe konkursy. Inicjuje działania w środowiskach lokalnych, czego efektem jest powstawanie wielu stowarzyszeń i fundacji wspierających te środowiska. Patronuje wielu akcjom i inicjatywom, jak na przykład Towarzystwa Rycerskie.

kh, KAI, archidiecezja.lodz.pl, tvp.pl/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja