Nasze projekty

Orszak Trzech Króli w cieniu pandemii. Jak będzie wyglądał w Krakowie?

6 stycznia ulicami Krakowa po raz dwunasty przejdzie Orszak Trzech Króli. Z powodu pandemii wyruszy w trzech niewielkich grupach, ale będzie można go zobaczyć również w internecie.

fot. Orszak Trzech Króli Kraków / Facebook

Hasłem tegorocznego orszaku jest zawołanie „Dzień dziś wesoły!” z kolędy „Z narodzenia Pana”. Orszak przejdzie trzema tradycyjnymi trasami: z katedry na Wawelu, salezjańskiego Parku Wioski Świata oraz z Placu Matejki.

Orszak przejdzie ulicami Krakowa w trzech grupach do stu osób. W związku z koniecznością przestrzegania tych limitów prosimy, aby osoby obserwujące przemarsz Orszaku, nie dołączały się do niego lub podążały za nim indywidualnie i z zachowaniem odległości – informują organizatorzy.

  • Orszak czerwony – europejski przejdzie trasą spod katedry na Wawelu, ulicami Droga do Zamku i Grodzką.
  • Orszak zielony – symbolizujący kontynent azjatycki z salezjańskiego Parku Wioski Świata (ul. Tyniecka) dalej do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej. Stamtąd trasą: ul. Bałuckiego – przez Rynek Dębnicki – Most Dębnicki – Retoryka – Garncarską – Studencką do kościoła św. Anny i przed nim skręt w Planty do ulicy Szewskiej, a dalej nią do Rynku.
  • Orszak niebieski – afrykański z Placu Matejki przejdzie ulicą Floriańska na Rynek.

Wszystkie człony orszaku wyruszą ok. godziny 11:00, a w role monarchów wcielą się: Król Europejski: Kamil Syc, nauczyciel ze szkoły Wierchy, Król Afrykański: John Peter z Tanzanii, Król Azjatycki: Hung Trung Nguyen z Wietnamu.

Reklama

Jednak najważniejszymi aktorami są oczywiście dzieci, które będą odgrywać rolę małych rycerzy i dwórek. Będą to uczniowie krakowskich szkół, którzy od tygodni wraz z rodzicami przygotowują stroje. Ich rodzice wystąpią w strojach pasterzy i jako straż orszaku będą pilnować porządku – tłumaczą organizatorzy.

Kolędowanie ze znanymi krakowskimi artystami

Grupy orszakowe spotkają się na Rynku Głównym z zachowaniem bezpieczniej odległości. Organizatorzy proszą wszystkich, którzy przyjdą zobaczyć orszak, o przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych i zachowanie dystansu od innych uczestników.

Trzej królowie przejdą na scenę pod wieżą ratuszową, gdzie oddadzą pokłon Nowonarodzonemu. Od godz. 11:00 na scenie będzie można usłyszeć polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu popularnych artystów scen krakowskich.

Reklama

Kolędowanie na rynku poprowadzi znana krakowska piosenkarka, prezenterka telewizyjna i radiowa, wokalistka zespołu Galicja – Lidia Jazgar w towarzystwie dwóch konferansjerów: Łukasza Lecha i Bartka Sobieraja.

Program artystyczny ze sceny na Rynku Głównym oraz pokłon Trzech Króli będzie transmitowany na Facebooku >>>.

To jeszcze jeden sposób uczestnictwa w wydarzeniu, do którego również gorąco zachęcamy. Można więc wyjść na trasę jednego z orszaków i powitać przechodzącego monarchę, a potem śledzić wydarzenia na Rynku dzięki transmisji on-line – zachęcają organizatorzy.

Reklama

Orszak w szczytnym celu

Od wielu lat podczas krakowskiego Orszaku Trzech Króli odbywa się zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Organizacja obecnie prowadzi 12 mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia „pod dachem”. Pobyt w mieszkaniu jest swego rodzaju krokiem milowym na drodze do samodzielnego życia i czasem intensywnej pracy. Tu osoby doświadczające bezdomności uczą się codzienności: zarządzania czasem, budżetowania, czy dbania o wspólną przestrzeń. Jest to również czas na poukładanie sytuacji socjalnej, prawnej, rodzinnej.

Jednak liczba miejsc w mieszkaniach, którymi dysponuje Dzieło, jest ograniczona. Organizacja stara się jednak, by tę szansę mogło otrzymać jak najwięcej osób, dlatego program nieustannie się rozwija. Obecnie w mieszkaniach przebywa 25 osób. Oprócz dachu nad głową i namiastki domowego ciepła, lokatorzy otrzymują również stałe i kompleksowe wsparcie pracowników Dzieła. Nad każdą osobą i rodziną czuwa zespół specjalistów: pracownik socjalny, doradca zawodowy, asystent osoby bezdomnej, psychoterapeuta oraz koordynator mieszkań, którzy towarzyszą im na drodze wyjścia z bezdomności.

Od 2012 roku z pomocy mieszkaniowej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio skorzystało już około 130 osób będących w kryzysie bezdomności. Do tej pory „na prostą” wyszło 51 byłych już lokatorów mieszkań, którym udało się usamodzielnić i znaleźć mieszkania na wolnym rynku, dzięki czemu dziś mogą cieszyć się „normalną” codziennością. Program mieszkaniowy może się rozwijać dzięki regularnemu wsparciu Darczyńców i Przyjaciół Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Dowiedz się jak pomóc: www.dzielopomocy.pl

kh, mat. prasowe/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę