Nasze projekty

To tu przejdą Orszaki Trzech Króli. Lista miast

Już jutro Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami co najmniej 873 miast w Polsce i na świecie. Sprawdź, gdzie możesz wziąć w nich udział.

fot. Archidiecezja Krakowska Flickr/Fundacja Orszak Trzech Króli

W tym roku Orszak Trzech Króli przejdzie 6 stycznia ulicami miast pod hasłem „W jasełkach leży!”. Jeszcze niedawno organizatorzy informowali o 800 miejscach, w których będzie można zobaczyć barwny korowód, ale obecnie jest ich już niemal 900. A zgłoszenia ciągle napływają.

W Polsce drzemie ogromny potencjał. Razem możemy wiele. Razem możemy zmieniać kulturę. Dbać o naszą tradycję, o naszą tożsamość. Wszystko zależy od Was! – podkreśla Fundacja Orszak Trzech Króli, która jest inicjatorem i koordynatorem największych ulicznych jasełek na świecie.

Na stronie Orszaku Trzech Króli znajduje się mapa miejscowości, w których przejdzie barwny korowód >>>https://orszak.org/orszak/miejscowosci.

Reklama

Warszawa

Tradycyjnie, jeden z największych Orszaków w Polsce, przejdzie 6 stycznia ulicami Warszawy. To 16. edycja tego wydarzenia w stolicy. Przed rozpoczęciem głównego Orszaku, spod Pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, w drogę do Stajenki wyruszy święty Józef i brzemienna Maryja oraz osiołek. O 12.00 Orszak Trzech Króli wyruszy sprzed Pomnika Kopernika w drogę do warszawskiego Betlejem, na Plac Zamkowy. Na czele orszaku będzie szedł gwiazdor z gwiazdą, za nim kolędnicy z turoniem, mali pastuszkowie i aniołki. Trzy orszaki królów Azji, Europy i Afryki będą ubrane odpowiednio w trzech kolorach zielonym, czerwonym i niebieskim. Orszakowi azjatyckiemu towarzyszyć będą dwa smoki wędrujące tanecznym krokiem, wraz z orszakiem europejskim maszerować będzie legion rzymski, z kolei przed orszakiem afrykańskim będzie można zobaczyć karawanę pluszowych wielbłądów. Za dworzanami, rycerzami i wojownikami pojedzie królewski pojazd z Kacprem XVI, królem Europy, Melchiorem XVI, królem Azji i Baltazarem XVI, królem Afryki.

Za trzema orszakami wyruszają widzowie w koronach na głowach, zgromadzeni wokół pomnika Kopernika oraz wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia. Na trasie przemarszu będzie można zobaczyć gospodę, która nie przyjęła Maryi i Józefa. Następnie uczestnicy miną dwór Heroda. Orszak Trzech Króli przed godziną 13.00 dotrze na Plac Zamkowy, gdzie na scenie powstanie stajenka, w której na gości oczekiwać będzie Święta Rodzina.

ZOBACZ TEŻ: Ks. Michał Misiak, który zaciągnął ekskomunikę, powrócił do kapłaństwa: “Nie ma żadnych kar kościelnych”

Reklama

Będziemy świadkami tańca Aniołów, pokazu musztry legionu rzymskiego, ujrzymy taniec wielbłądów i kolorowych azjatyckich smoków. Do żłóbka zbliżą się pasterze w wesołym, ludowym pokłonie, a anioły będą śpiewały Jezusowi kołysanki – zachęcają organizatorzy wydarzenia. Tuż przed godziną 13.00 nastąpi moment uroczystego pokłonu Trzech Króli oraz złożenie darów: złota, kadzidła i mirry. Po pokłonie obecni na placu będą mieli okazję dołączyć do korowodu tańczących poloneza. Następnie wszyscy zostaną zaproszeni do wspólnego poloneza oraz kolędowania z zespołem góralskim – Rodzina Cudzichów.

Kraków

W Krakowie Orszak Trzech Króli przemaszeruje trzema trasami: z katedry na Wawelu, salezjańskiego Parku Wioski Świata oraz z Placu Matejki. Orszak niebieski (afrykański) wyruszy ok. 11.00 zmierzając pod Barbakan, następnie przejdzie ulicą Floriańską, przed kościołem Mariackim skręci na plac Mariacki i Mały Rynek, gdzie król afrykański spotka się z Herodem i zostanie odegrana symboliczna scenka jasełkowa. Dalej orszak królewski skieruje się na Rynek. Orszak zielony (azjatycki) wystartuje przed godz. 10:00 z salezjańskiego Parku Wioski Świata (ul. Tyniecka) udając się do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej. Po Eucharystii ruszy ok. godz. 11:00 trasą: ul. Bałuckiego – przez Rynek Dębnicki – Most Dębnicki – Retoryka – Garncarską – Studencką do kościoła św. Anny i do ulicy Szewskiej, a wreszcie do Rynku. Orszak czerwony (europejski) po odegraniu symbolicznego powitania króla pod katedrą na Wawelu (ok. godz. 11.00), przejdzie na Rynek ulicami Droga do Zamku i Grodzką.

Trzy człony Orszaku spotkają się na Rynku Głównym przed sceną ustawioną w pobliżu wieży ratuszowej. Królowie oddadzą tam pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. Od godz. 11.00, ze sceny popłyną dźwięki kolęd i pastorałek. Program artystyczny ze sceny na Rynku Głównym będzie transmitowany w Internecie na profilu facebookowym Orszak Trzech Króli Kraków.

Reklama

Wrocław

Już trzynasty raz Orszak Trzech Króli odbędzie się także we Wrocławiu. Barwny korowód kolędników wyruszy, o godz. 12.30 z Ostrowa Tumskiego (Most Tumski), a następnie pokieruje się ulicą Św. Jadwigi, przez Most Piaskowy, ulicę Piaskową, ul. Św. Katarzyny, Oławską aż do rynku, gdzie zaplanowano symboliczny pokłon Trzech Króli i koncert.

W tym roku razem z Orszakiem Trzech Króli przejdzie kilka nowych postaci m.in. św. Franciszek (odpowiedzialny za wybudowanie pierwszej w historii betlejemskiej szopki), a także beatyfikowana w tym roku Rodzina Ulmów oraz Mały Dobosz (grający na bębenku chłopiec, mający zachęcać ludzi do czynienia dobra i uczestnictwa w Orszaku). Tradycyjnie pojawi się Wrocławski Latarnik, rozświetlający latarnie na Ostrowie Tumskim.

Łódź

W Łodzi Orszak po raz kolejny wyruszy z darami dla Jezusa, w rozśpiewanym korowodzie kolędników przejdzie ulicą Piotrkowską aż do łódzkiej katedry. Wydarzenie rozpocznie Msza św. o 11:00 w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego na Placu Wolności, skąd następnie około 12:00 wyruszy w stronę katedry. Po wejściu na Plac Katedralny, w okolicach godziny 13:30 zaplanowano wspólne kolędowanie z zespołem „Enej”. Wydarzeniu towarzyszy zbiórka “Dar dla Nowonarodzonego” prowadzona w tym roku na rzecz domu dziecka i świetlicy środowiskowej „Ochronka Bałucka” sióstr salezjanek, w którym mieszkają i do którego regularnie przychodzą dzieci z najuboższych łódzkich rodzin miasta.

Bydgoszcz

W Bydgoszczy Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo. Eucharystię poprowadzi bp Krzysztof Włodarczyk. Następnie pochód kolędników wyruszy z kościoła około 13.00 i przejdzie ulicami: Piotrowskiego, Jagiellońską, Focha, Mostową do Starego Rynku, gdzie na dużej scenie trzej królowie złożą dary i oddadzą pokłon małemu Jezusowi.

Organizatorem bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy oraz parafia pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy.

Białystok

Również ulicami Białegostoku tradycyjnie, już jedenasty raz, przejdzie Orszak Trzech Króli. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:00 Mszą św. w archikatedrze białostockiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, o godz. 12:00 kolędnicy spotkają się, by wyruszyć wraz z królami za gwiazdą. Poszczególne przystanki będą przedstawiać sceny: „Początek” (Plac Jana Pawła II), „Gospoda” (Białostocki Ośrodek Kultury, ul. Legionowa 5), „Dwór Heroda” (Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów), „Walka Dobra ze Złem” (Rynek Kościuszki), „Brama Anielska” (Rynek Kościuszki), „Szopka” (dawne Kino Ton). Wydarzeniem towarzyszącym Orszakowi Trzech Króli będzie wystawa białostockich szopek w witrynie Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2, którą każdy będzie mógł może podziwiać podczas marszu.

PRZECZYTAJ: Rafał Patyra: Zawołałem Pana Boga, gdy byłem na dnie

Orszak Trzech Króli jest inicjatywą lokalną i oddolną, a miasto wspiera finansowo to wydarzenie. W jego organizację angażują się tamtejsze szkoły, przedszkola i domy kultury, a także wspólnoty i ruchy katolickie oraz osoby prywatne.

Rzeszów

Po trzech latach nieobecności, w tym roku rzeszowski Orszak Trzech Króli powróci na ulice miasta. Wydarzenie nie zostało zorganizowane w 2021 i 2022 roku z powodu pandemii, natomiast w 2023 roku orszaku nie było, ponieważ nie znalazł się żaden chętny by je zaplanować. W tym roku organizatorem Orszaku jest Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, a koordynatorem – Nina Kitlińska, prezes stowarzyszenia. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:00 odśpiewaniem Anioła Pańskiego na Podpromiu. Następnie za gwiazdą niesioną przez gwiazdora wyruszą orszaki owieczek i królewskie, wiedzione przez Trzech Króli. Rzeszowskie inscenizacje, zwane mansjonami, będą odgrywane na całej trasie przemarszu według pomysłu scenarzystki Agnieszki Przywary – autorki pierwszego w Polsce wierszowanego scenariusza.

Opole

Jedenasty raz Orszak Trzech Króli organizowany jest w Opolu. W tym roku wydarzenie rozpocznie się o godz. 14:30 na parkingu przed Narodowym Centrum Polskiej Piosenki (ul. Piastowska 14A). Następnie o godz. 15:00 zaplanowano wymarsz Orszaku, który przejdzie ulicami: Barlickiego, Piastowską, Zamkową, Plac Wolności i Ozimską, by dojść na plac Jana Pawła II, gdzie będzie miał miejsce pokłon Trzech Króli oraz wspólne śpiewanie kolęd.

Lublin

W Lublinie Orszak Trzech Króli rozpocznie się Eucharystią w Archikatedrze Lubelskiej o godzinie 10:00. Następnie około godziny 11:00 barwni kolędnicy wyruszą ulicami miasta, by w ten sposób wyrazić swoją radość płynącą z Bożego Narodzenia przez wspólne śpiewanie kolęd. Organizatorem lubelskiej edycji tego wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Jak zorganizować Orszak?

Wciąż można też zgłosić i zorganizować swój Orszak, może to zrobić każda osoba prawna (gminy, domy kultury, kościoły, stowarzyszenia, fundacje, itp). Nie ma znaczenia wielkość miejscowości oraz forma prawna podmiotu, wymagana jest jedynie wierności Ewangelii i niewykorzystywania wydarzenia do promocji innych treści oraz apolityczność.

Każdego roku setki miejscowości organizują Orszak Trzech Króli. W 2023 r. wydarzenie odbyło się w 753 miejscowościach w całej Polsce i kilkunastu miastach na świecie, od Afryki przez Amerykę. Udało się również zorganizować go w objętej wojną Ukrainie. Tegoroczny Orszak Trzech Króli odbędzie się w ponad 800 miejscowościach w Polsce oraz w kilku poza jej granicami. Jak podkreślaj organizatorzy, wyruszy on w USA (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce w miejscowości Nyakinama w Rwandzie, w Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, w Esseng w Kamerunie i w Zambii w Lusace i w mieście Mansa.

KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę