Nasze projekty

Bp Libera: udział w Orszaku Trzech Króli to wyraz wiary w Boga i miłości do ludzi

„Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w Orszaku Trzech Króli oraz okazania naszej wiary w Boga i miłości do braci” – napisał bp Piotr Libera w zachęcie do udziału w XI Orszaku Trzech Króli w Płocku oraz innych orszakach w diecezji, w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia.

fot. wikipedia commons

Bp Piotr Libera w słowie zachęty przed uroczystością Objawienia Pańskiego i XI Orszakiem Trzech Króli w Płocku oraz innych orszakach w diecezji wyraził wdzięczność Bogu za możliwość ponownej organizacji takich wydarzeń 6 stycznia.

Przypomniał, że hasłem tegorocznego wędrowania są słowa z kolędy „Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły!”. Chrześcijańska radość „to nie tylko uśmiech na twarzy, ale głębokie przekonanie, że Pan jest dla nas Ojcem, Bratem i Przewodnikiem”. Dzień jest wesoły, ponieważ Pan objawił się całemu światu.

Bp Libera zaznaczył, że rok 2022 został ustanowiony Rokiem Romantyzmu Polskiego, w 200. rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Ten genialny Wieszcz w swoim dramacie „Dziady część III”, w usta anioła włożył piękne słowa o Objawieniu Pana: „Kiedym z gwiazdą nadziei / Leciał świecąc Judei, / Hymn Narodzenia śpiewali Anieli: / Mędrcy nas nie widzieli, / Królowie nie słyszeli. / Pastuszkowie postrzegli, / I do Betlejem biegli: / Pierwsi wieczną mądrość witali, / Wieczną władzę uznali, / Biedni, prości i mali” (w. 211-220).

Reklama

„Bóg chce być bliski każdemu”

„Królów prowadziła gwiazda i pewnie nie słyszeli śpiewu aniołów, którzy przemówili do pasterzy, ludzi najprostszych i najmniejszych. Boże Narodzenie i Objawienie Pańskie pokazują, że Bóg chce być bliski każdemu i znajdzie właściwą drogę, by dotrzeć do serca ludzkiego. Orszak to nasze wspólne wędrowanie na spotkanie z Emmanuelem, Bogiem z nami” – napisał biskup płocki.

Zawierzył Miłosiernemu Ojcu wszystkie osoby, stowarzyszenia, instytucje i ludzi dobrej woli, dzięki którym kolejny raz wychodzi się na ulice miast i wsi diecezji płockiej w Orszakach Trzech Króli, by pokazać, że to jest chrześcijańskie, Boże świętowanie.

„Wyrazem tego jest pełen nadziei śpiew kolęd, które znają młodsi i starsi, dzieci i rodzice, kapłani i osoby konsekrowane. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w tych barwnych orszakach oraz okazania naszej wiary w Boga i miłości do braci” – napisał bp Piotr Libera.

Reklama

Orszak Trzech Króli w Płocku

XI Orszak Trzech Króli w Płocku rozpocznie się 6 stycznia o godz. 11:00 na Starym Rynku przed Ratuszem w Płocku. Orszak ruszy po modlitwie „Anioł Pański”, ulicami Bielską i Jachowicza dotrze do kościoła parafii pw. św. Stanisława Kostki w Płocku. O godzinie 12:00 Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi bp Piotr Libera.

Wydarzeniem towarzyszącym orszakowi jest konkurs na wykonanie rodzinnej szopki Bożonarodzeniowej, koordynowany przez s. Dominikę Dudzik z wydziału katechetycznego płockiej Kurii Diecezjalnej.

pa, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę