Nasze projekty

Franciszek: Boga spotyka się w pokorze, milczeniu, adoracji

"Wszyscy jesteśmy powołani przez Jezusa, wszyscy możemy rozeznać Jego obecność, wszyscy możemy doświadczyć Jego niespodzianek" - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym Anioł Pański w uroczystość Objawienia Pańskiego.

fot. Vatican News/YouTube

Mówiąc o darach, które Magowie ze Wschodu przynieśli Jezusowi, zwrócił uwagę, że także oni otrzymali „trzy cenne dary, które dotyczą także nas”: dar powołania, dar rozeznania i dar zadziwienia.

„Bóg wzywa każdego dnia”

Magowie odkryli dar powołania nie wtedy, gdy czytali Pismo Święte, ale podczas badania gwiazd. Oznacza to, że „Bóg powołuje nas poprzez nasze największe aspiracje i pragnienia”. Tak jak oni „dali się zadziwić i zaniepokoić nowością gwiazdy i ruszyli w kierunku tego, czego nie znali” i poczuli się „powołani, by wyjść poza to co znali”, tak również my jesteśmy wezwani, by „szukać Pana, wychodząc z naszych stref komfortu”. Bóg wzywa każdego dnia, tu i dziś, w naszym świecie – stwierdził papież.

Dar rozeznania u Magów sprawił, że nie dali się zwieść Herodowi. Potrafili „odróżnić cel podróży od pokus, które znajdują po drodze”. Jakże jest ważne, by umieć odróżnić cel życia od pokus drogi! Umieć wyrzec się tego, co zwodzi, ale prowadzi na złą drogę, aby zrozumieć i wybrać drogi Boże! Rozeznanie jest wielkim darem i nigdy nie wolno nużyć się proszeniem o nie w modlitwie. Prośmy o tę łaskę! – wezwał Franciszek.

Reklama

„Boga spotykamy w pokorze, milczeniu, adoracji”

Wreszcie trzeci dar: zadziwienia niespodzianką Boga. Magowie „przeżywają spotkanie z Nim w zadziwieniu, adorując Go: w małości rozpoznają oblicze Boga”. Po ludzku wszyscy mamy skłonność do szukania wielkości, ale darem jest wiedzieć, jak ją naprawdę znaleźć: wiedzieć, jak znaleźć wielkość w małości, którą Bóg bardzo miłuje. Bo tak właśnie spotyka się Pana: w pokorze, w milczeniu, w adoracji, w maluczkich i ubogich – wyjaśnił papież.

Podkreślił, że „wszyscy jesteśmy powołani przez Jezusa, wszyscy możemy rozeznać Jego obecność, wszyscy możemy doświadczyć Jego niespodzianek”. Zachęcił do przypomnienia sobie tych darów, które już otrzymaliśmy: „kiedy poczuliśmy w naszym życiu wezwanie Boga; albo kiedy, być może po wielu trudach, udało nam się rozeznać Jego głos; albo znowu niezapomnianą niespodziankę, którą nam sprawił, zadziwiając nas”.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę