Pomódl się rano Ciemną Jutrznią. To jedna z modlitw brewiarzowych przeznaczona właśnie na Triduum Paschalne. Odbywa się ona wcześnie rano. Zachęcamy, by wziąć udział w Ciemnej Jutrzni choćby online. Jedną z transmisji przygotowali dominikanie z Tarnobrzega.
Tego dnia warto zadbać o ciszę w domu. Zrezygnuj z radia, telewizji, warto nawet ograniczyć muzykę czy ściszyć ton rozmów z domownikami. Może uda Ci się zrezygnować z mediów społecznościowych. Radość wielkanocna wybuchnie tym mocniej, jeśli nie wpadniemy w nią znienacka i w zamieszaniu przygotowań okołoświątecznych. Może zachęci Cię do tego piękna starożytna homilia na Wielką Sobotę.
Tradycyjnie w sobotę odbywa się błogosławienie pokarmów. Przygotuj swój koszyczek wielkanocny – w naszym artykule opisujemy dokładnie symbolikę tego, co powinno się w nim znaleźć. Jeśli nie będziesz osobiście na błogosławieniu pokarmów w swojej parafii, pamiętaj, że możesz pobłogosławić je sam, w domu. Tutaj znajdziesz instrukcję, jak to zrobić.
Znajdź także w ciągu dnia chwilę na adorację przy grobie Jezusa. Możesz spokojnie odwiedzić najbliższy kościół – prawdopodobnie nie będzie tam dużo ludzi, a cisza, jaka Cię tam zastanie, z pewnością pomoże w rozważaniu tego, co właśnie się wydarzyło.
Piękną tradycją związaną z wieczorną Liturgią jest przynoszenie świec. Przygotuj świecę, którą zabierzesz ze sobą na Wigilię Paschalną – następnie możesz postawić ją na wielkanocnym stole. Niech jej światło przypomina o naszym Zwycięzcy, Jezusie, który rozświetlił wszystkie mroki naszego życia.
Przeczytaj również
Zachęcamy też, by tego dnia wziąć udział w Liturgii Wigilii Paschalnej. To jest właśnie TA NOC, niezwykła noc, podczas której Jezus wstaje z grobu, pokonując śmierć. Dla tych, którzy szukają na ten wieczór transmisji online ze sprawdzonego źródła, mamy aż 4 propozycje – zarówno o godz. 20 jak i o 21. Przeżywajmy razem radość nocy paschalnej.
