Nasze projekty

Chwała Bohaterom!

“A jeśli nie wrócę przed świtem, nie płaczcie po mnie dziewczęta, Bóg Dobry mnie ma w Swej opiece a wola Jego jest święta” - śpiewa Anita Lipnicka w piosence z płyty “Morowe Panny”.

Reklama

Tylko, że to “jeśli nie wrócę przed świtem” nie oznaczało wtedy imprezowania, towarzystwa, zapomnienia się tańcu, oznaczało po prostu śmierć. Realia życia podczas wojny są dziś dla nas niewyobrażalne. Ściska nas zawsze za serce wizyta w obozach zagłady, ściska za serce każda tablica z nazwiskami poległych i ściska za serce każda książka i każda opowieść, w którą aż ciężko uwierzyć. Jednak nigdy nie zrozumiemy co się czuje, jak człowiek przeżywa dzień, co siedzi w jego sercu, gdy wie, że w każdej chwili może zginąć, gdy tak lekko i z pełną świadomością mówi: jeśli nie wrócę przed świtem nie płaczcie po mnie…

Reklama

Dobrze, że przyszedł już taki czas tej naszej wolności, kiedy bez strachu, w całej prawdzie możemy czcić pamięć naszych przodków i oddać im zasłużony hołd w licznych obchodach rocznicowych.

80 lat zmagań o prawdę, 80 lat zmagań o pamięć o poległych, 80 lat wolności tej jeszcze zakłócanej przez inne totalitaryzmy i tej prawdziwej, w której możemy pełną piersią cieszyć się z niepodległości, bezpieczeństwa i nieograniczonych możliwości.

Takie rocznice niewątpliwie zmuszają nas także do podsumowań: czy poradziliśmy sobie z naszą odpowiedzialnością za wolność. Czy poradziliśmy sobie z naszą odpowiedzialnością za ofiarę poprzednich pokoleń, które zostały wrzucone w wir wojny i wywiązały się z zadania tak, że my dziś możemy korzystać z tego co nam własną krwią wywalczyli. Nasze dzisiejsze, codziennie problemy wydają się kompletnie błahe w stosunku do niepewności każdego poranka i każdego dnia, kiedy ludzie liczyli się z tym, że mogą nie wrócić przed świtem.

Reklama

Walczymy dziś ze sobą nawzajem, walczymy z kościołem, walczymy z innymi przekonaniami niż nasze. Walczymy ze sobą nawzajem czasem zapominając nawet o co. Z braku większych problemów, kłócimy się o te mniejsze, jednak patrząc na wszelkie obchody rocznicowe, patrząc na naszą wspólna troskę o godne świętowanie tych rocznic, chyba jednak nie mamy wątpliwości, że gdyby przyszło nam walczyć razem, ramię w ramię o najważniejszą dla nas sprawę, czyli o wolność naszej Ojczyzny, o wolność naszą, o nasze życie, zachowalibyśmy się pewnie podobnie jak nasi wielcy przodkowie, ponieważ w sprawach najważniejszych zawsze potrafimy być razem.

Zapraszam do wydania, w którym oddajemy hołd bohaterom tamtych lat.

Niech pamięć po nich już zawsze nas tylko łączy.

Reklama

Chwała Bohaterom!


W tym numerze:

 

Rozmowy z Janem Pawłem II. Wojna


Bohaterowie wojny, którzy nieśli nadzieję


7 inspirujących bohaterek II wojny światowej


Miłość w czasie wojny


Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej


Modlitwa o pokój na świecie


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę