Nasze projekty

Za pomoc więźniom trafili do obozu KL Auschwitz. Od dziś można zobaczyć pamiątki po rodzinie Dusików

Grypsy z KL Auschwitz, listy z innych obozów i więzienia gestapo, szyldy ze sklepu i gospody zamienionej w lokal konspiracyjny AK będzie można zobaczyć od 27 stycznia na wystawie w Brzeszczach Borze koło Oświęcimia. Wszystkie prezentowane rzeczy są pamiątkami rodziny Dusików, która za pomoc więźniom obozu koncentracyjnego została aresztowana i osadzona w KL Auschwitz.

fot. Frederick Wallace/Unsplash

Prezentacja wystawy w Brzeszczach Borze ma związek z upamiętnieniem 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu. Prezes Fundacji Agnieszka Molenda-Kopijasz wyjaśnia, że zobaczyć można będzie m.in. szyldy z przedwojennego sklepu i gospody zamienionej w lokal konspiracyjny AK. Tam dokonywano przerzutu więźniów, którzy uciekli z obozu. Będą też dokumenty rodziny Dusików – poinformowała i zaznaczyła, że eksponaty jeszcze nigdy nie zostały pokazane szerszej publiczności.

Rodzina poddawana była brutalnym przesłuchaniom

Jak podkreślają przedstawiciele Fundacji, rodzina Dusików w 1940 r. zaangażowała się w działalność ruchu oporu poprzez dostarczanie więźniom żywności, lekarstw i korespondencji.

27 października 1944 r. Julian Dusik, jego córka Wanda, Franciszek Dusik i Kazimierz Ptasiński zostali aresztowani. W miejskim więzieniu gestapo Auschwitz poddano ich brutalnym przesłuchaniom. Kazimierz zbiegł z więzienia, a Juliana i Franciszka przeniesiono do obozu KL Auschwitz, do bloku 11. Wanda trafiła do więzienia gestapo w Mysłowicach.

Reklama

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau opiekuje się m.in. budynkiem w Brzeszczach Borze. Podczas II wojny światowej Niemcy stworzyli w nim obozową karną kompanię kobiet. Fundacja zajmuje się też drewnianym budynkiem dawnej kuchni i kantyny SS, który stoi nieopodal byłego obozu Auschwitz I.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę