Nasze projekty

Polscy żołnierze na koszulkach piłkarzy. Wyjątkowy gest holenderskiego klubu piłkarskiego

Piłkarze jednego z holenderskich klubów piłkarskich będą występować w koszulkach z wizerunkami i nazwiskami żołnierzy generała Stanisława Maczka. Akcja ta ma upamiętnić wydarzenia sprzed 80 lat.

fot. NAC Breda/twitter.com

NAC Breda to holenderski klub piłkarski założony w 1912 roku. Jak sama nazwa klubu wskazuje, jego siedzibą jest miasto Breda, położone w południowo-zachodniej Holandii. Podczas II wojny światowej Breda znalazła się pod okupacją niemiecką. Miasto w dniach 28-30 października 1944 r zostało wyzwolone przez polską 1 Dywizję Pancerną, dowodzoną przez generała Stanisława Maczka.

ZOBACZ>>> „Czerwone maki na Monte Casino”. Przejmująca pieśń o polskich, bohaterskich żołnierzach

Holenderski klub piłkarski upamiętnia polskich żołnierzy

W 80. rocznicę tamtych wydarzeń klub NAC Breda postanowił oddać hołd polskim żołnierzom. „Składamy hołd tym bohaterskim wojownikom, którzy nigdy się nie poddali i wytrwali w tym. 40 bojowników, którzy oddali życie, żeby wyzwolić Bredę, zostanie w sezonie 2024/25 uhonorowanych na naszej koszulce” – czytamy na oficjalnej stronie klubu z Bredy.

Reklama

W mediach społecznościowych można zobaczyć, jak koszulki będą wyglądać. Na pierwszej, białej wersji umieszczono podobizny polskich żołnierzy, którzy wyzwolili miasto. Z boku znajduje się orzeł z herbu Polski, oraz podpis „Polska – Breda”. Druga wersja koszulek, tak zwana wyjazdowa, jest w kolorze żółtym. Znajdują się na niej nazwiska poległych bohaterów i podziękowania w języku polskim.

Koszulki powstały we współpracy z Maczek Memorial Breda, muzeum upamiętniającym tamte historyczne wydarzenia. Od piątku, 28 czerwca koszulki są dostępne w oficjalnym sklepie piłkarskiego klubu z Bredy.

Dalsza część artykułu poniżej.

Reklama

PRZECZYTAJ>>> Piłkarze podziękowali Maryi za zdobycie Pucharu. Zrobili to w wyjątkowym miejscu

Klub opublikował wyjątkowe nagranie w hołdzie polskim żołnierzom

Jednak to nie wszystko, klub NAC Breda w swoich mediach społecznościowych zamieścił wyjątkowe nagranie, podpisane w języku holenderskim i polskim: „Oda do wyzwolicieli Bredy”. Na filmie możemy zobaczyć współczesne ujęcia, przeplatane z tym z czasów wyzwolenia. Koniecznie zobaczcie wideo!

Reklama

nac.nl, sportowefakty.wp.pl, polskieradio.pl, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę