Nasze projekty

Udostępniono dokumentację z czasów Piusa XII. Zawiera ok. 2,5 tys. próśb Żydów do papieża

Pisemne prośby o pomoc skierowane przez Żydów do papieża Piusa XII z czasów II wojny światowej można już w całości obejrzeć w sieci. Jak podał we wtorek watykański portal "Vatican News", niedawno zakończono rozpoczęte w 2022 roku cyfrowe fotografowanie około 2,5 tys. dokumentów.

fot. Michael Pitcairn/wikipedia.org/domena publiczna

Od A jak „Anonim” do Z jak „Zylberman” – prośby można teraz przeglądać w sieci. Często dotyczyły one pomocy przy wyjazdach do krajów spoza Europy. Za indeksację i opracowanie dokumentów zebranych w 170 tomach odpowiada watykański Sekretariat Stanu.

Historycy od dziesięcioleci spierają się o rolę Piusa XII w II wojnie światowej. Publikowane teraz listy i akta dostarczają ważnych nowych informacji przydatnych dla tej debaty. Ujawniają między innymi, że Watykan na polecenie papieża starał się pomagać zarówno ochrzczonym, jak i nieochrzczonym Żydom.

Trzy lata temu Watykan otworzył do badań swoje archiwa dotyczące pontyfikatu Piusa XII (1939-1958). Wśród dokumentów znajdują się listy Żydów z petycjami do papieża, które są imponującymi osobistymi historiami, wstrząsającymi świadectwami prześladowań, cierpień i horroru podczas rządów nazistów w Niemczech i krajach przez nie okupowanych w czasie II wojny światowej. Stolica Apostolska reagowała na wezwania o pomoc, kiedy tylko było to możliwe, na przykład finansowo, organizowaniem wyżywienia lub schronieniem. Czasami papież był również w stanie pomóc w prośbach o wizę lub pieniądze na podróż statkiem, aby uniknąć deportacji do obozów zagłady. Historyczne źródła pokazały, że Pius XII sam przeczytał wiele petycji i osobiście podejmował decyzję o pomocy.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę