
Św. Hieronim. Ekskomunikowany Doktor Kościoła
Teoria to za mało dla szanującego się biblisty - jego ciągnęło do Ziemi Świętej. 30 września w liturgii wspominamy św. Hieronima - Doktora Kościoła i twórcę pierwszego przekładu Biblii na łacinę.
Odrzucony chrześcijanin
Urodził się w Strydonie (ob. Chorwacja), studiował jednak w Rzymie, tam też przyjął chrzest z rąk papieża św. Libaniusza. Świat rzymskich prawników jednak odrzucił młodego chrześcijanina. Z polecenia rodziców młodzieniec udał się do Trewiru, ówczesnej stolicy cesarstwa.
Tam Hieronim poprzez studia teologiczne zaraził się ascetyczną żyłką. Wyruszył do Akwilei, gdzie został mnichem. Teoria to jednak za mało dla szanującego się biblisty – Hieronima ciągnęło do Ziemi Świętej. Choroba zatrzymała go w Antiochii, a wizja w której Chrystus zarzucił mnichowi, że nie jest chrześcijaninem, a wielbicielem Cycerona ostatecznie zraziła do kultury pogańskiej.
ZOBACZ: Michał, Rafał, Gabriel. Święto Archaniołów
Tłumacz Biblii
Hieronim spędził kilka lat w pustelni, gdzie poduczył się z greki, a także poznał hebrajski dzięki uprzejmości nawróconego Żyda. Następnie studiował Pismo Święte pod okiem Grzegorza z Nazjanzu w Konstantynopolu. Gdy wezwano go w 382. r. na synod mający zakończyć schizmę antiocheńską, papież Damazy uznał go za niezbędnego w Rzymie. Tam Hieronim zajął się m.in. przekładem Biblii z greki i hebrajskiego na łacinę.
Wbrew żądaniom wielu „znawców” Hieronim nie oparł się na Septuagincie, ale na tekście oryginalnym. Tak powstała Wulgata, będąca rewizją starszego przekładu Nowego Testamentu i zupełnie autorskim tłumaczeniem Starego Testamentu. Nie ustrzegł się jednak błędów – dorobił Mojżeszowi rogi tam, gdzie powinien on się świecić.
Przeczytaj również
ZOBACZ TEŻ: Po co zmarłemu msze gregoriańskie?
Ekskomunikowany?
Po śmierci Damazego Hieronim już widział się jako jego następca na Stolicy Piotrowej, ale wtedy też grupa kapłanów i świeckich uznała, że to dobry czas na zemstę za ostre polemiki. Nasz bohater musiał więc poskromić ambicje i udał się do Antiochii, a stamtąd w towarzystwie przyjaciół i swoich rzymskich podopiecznych na zwiedzanie Ziemi Świętej. Potem trafił do Egiptu, gdzie zachwycił się monastyczną wspólnotą w Nitrii (choć to i tamto wytknął) i naukami Dydyma Ślepego, w końcu osiadł w Betlejem, gdzie tworzył korzystając z obecności bogatej sponsorki, Pauli.
Betlejemski epizod z życia Hieronima to także krótki okres (cofniętej później i solidnie odpokutowanej przez świętego) ekskomuniki, gdy pewnemu siebie apologecie groziło nawet wydalenie z cesarstwa. Twórca najbardziej rozpowszechnionego łacińskiego przekładu Biblii zmarł 30 września 419. lub 420. roku, w Betlejem.
Przeczytaj także o świętych:
(kolejność wg wspomnień liturgicznych września i października)
1. Święty Grzegorz I Wielki – 3 IX
2. Święty Jan Chryzostom – 13 IX
4. Święty Franciszek z Asyżu – 4 X
5. Święta Teresa z Avila – 15 X
6. Święty Ignacy Antiocheński – 17 X