Nasze projekty

Pierwsza w Polsce książka o Chiarze Petrillo

Nakładem wydawnictwa franciszkańskiego Bratni Zew ukazała się właśnie w Polsce pierwsza w naszym języku książka poświęcona Chiarze Corbelli Petrillo - zmarłej w 2012 r. na raka młodej Włoszce, której proces beatyfikacyjny rozpoczął się we wrześniu.

Reklama

Książka zawiera przetłumaczone z języka włoskiego wypowiedzi i pisma rodziny i znajomych dziewczyny, jak i kilka jej własnych wypowiedzi. Nie jest biografią, ale lektura wstępu autorstwa o. Andrzeja Zająca OFMConv pomaga uzupełnić podstawowe informacje osobom, które wcześniej niewiele o Chiarze słyszały. 

Można tu znaleźć pośmiertne listy, które jej mąż albo rodzice pisali do niej, wyrażając swoją tęsknotę i wspominając Chiarę; można znaleźć opowieść jej męża o ostatnich miesiącach i godzinach jej życia. Jest również przemówienie- świadectwo, które sama Chiara wygłosiła w 2009 r. opowiadając o przedwczesnej śmierci swojej córeczki. Wszystkie te pisma pozwalają głębiej wniknąć w niezwykłą historię życia tej młodziutkiej dziewczyny z Rzymu. 

Dowiemy się z nich na przykład, że jedną z trzech rzeczy, których Chiara bała się najmocniej kilka dni przed śmiercią było… pójście do czyśćca. „Była wtedy w pełni świadoma tego, kim jest, świadoma swoich grzechów” – tłumaczy jej mąż, Enrice. W kontekście rozpoczętego już jej procesu beatyfikacyjnego może to brzmieć bardzo pokrzepiająco dla wszystkich, którzy czują się niegodni świętości. 

Reklama
Reklama

W książce znajduje się również bardzo przejmująca wymiana zdań między nią, a jej mężem kilka kwadransów przed śmiercią. Enrico spytał jej, czy rzeczywiście owo „jarzmo”, o którym mówi Pan Jezus jest tak słodkie? Chiara odpowiada: tak, jest bardzo słodkie. 

Ze świadectwa jej własnego taty, jakie przeczytamy, widać jasno, że dziewczyna do końca miała duże poczucie humoru i dystans do siebie. Opowiada on, że gdy z powodu postępującego raka usunięto jej oko i musiała nosić je zaklejone, przypomniał sobie, że podobnie wyglądała w dzieciństwie, gdy również nosiła zaklejone oko aby zmusić do pracy to drugie. W związku z rakiem usunięto jej to oko, które w dzieciństwie uchodziło za silniejsze, pozostawiając to słabsze. Gdy wyszła z zabiegu zażartowała: dobrze, że tyle trenowałam to oko jako dziecko! 

Reklama
Reklama

Chiara Corbella Petrillo zmarła w 2012 r. z powodu zaawansowanego raka języka, którego wykryto u niej gdy była w swojej trzeciej ciąży. Po stracie dwójki poprzednich dzieci tuż po urodzeniu, aby chronić trzeciego synka nie zgodziła się na leczenie, które mogłoby jej zaszkodzić. Podjęła je natychmiast po porodzie licząc, że i ją uda się uratować. Nie udało się. Chiara zmarła gdy jej synek miał roczek. Wielu osobom jej historia przypomina św. Joannę Berettę Mola, która również oddała swoje życie za życie nienarodzonego dziecka. 

Proces beatyfikacyjny młodej Włoszki rozpoczął się 28 września. 

Reklama

 

ad/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę