Nasze projekty
fot. wroclaw.dominikanie.pl

Dominikanin, który ocalił Wrocław przed najeźdźcami. Poznajcie bł. Czesława

Podczas najazdu Tatarów nad głową dominikanina pojawił się słup ognia, który skutecznie odstraszył nieprzyjaciół. Co wiemy o bł. Czesławie?

Reklama

Nie wiadomo dokładnie gdzie i kiedy się urodził, ale można przyjąć, że miało to miejsce około 1180 roku. Do zakonu dominikanów wstąpił około 1220 roku, a habit otrzymał z rąk samego św. Dominika. Niektórzy biografowie twierdzili, że Czesław pochodził z rodu Odrowążów, co oznaczałoby pokrewieństwo ze św. Jackiem, ale brakuje na ten temat źródłowych informacji.

Czesław oddawał się pracy duszpasterskiej we Wrocławiu, miał też założyć pierwszy czeski klasztor w Pradze, a przez kilka lat pełnił również funkcję prowincjała zakonu i mieszkał w Krakowie. Po zakończeniu urzędowania wrócił do wrocławskiego klasztoru, w którym aż do śmierci pozostał przeorem. Doświadczył w tym czasie niszczycielskiego najazdu Tatarów, którzy spalili lewobrzeżną część Wrocławia wraz z dominikańskim klasztorem św. Wojciecha.

Modlitwa, którą ocalił miasto

Z tym wydarzeniem wiąże się barwna opowieść Jana Długosza o cudownym ocaleniu miasta przez przeora dominikanów. “Gdy bowiem trwał on na modlitwie, oto ognisty słup od Boga posłany zstąpił z nieba na jego głowę i dziwnym blaskiem, niedającym się opisać, oświecił miasto Wrocław i jego okolice. Cudowne to zjawisko tak przeraziło Tatarów, że tracąc odwagę w sercach odstąpili od oblężenia, a nawet wprost uciekli” – w taki sposób opisał to Długosz.

Reklama

Inne relacje wspominają o ognistej kuli, która później została atrybutem błogosławionego w przedstawiających go wizerunkach. Czesław zmarł w opinii świętości 15 lipca 1242 roku i został pochowany w kościele św. Wojciecha we Wrocławiu, najprawdopodobniej w krypcie pod prezbiterium.

Bł. Czesław patronem Wrocławia

Podczas pożaru pobliskiego pałacu w XVIII wieku, dominikanie, w obawie, że ogień dotrze do kościoła, wystawili przed świątynią relikwiarz z czaszką bł. Czesława i zanosili wraz z wiernymi gorące modlitwy z prośbą o ocalenie.

Po kasacie klasztoru kult błogosławionego nieco osłabł, ale jego rozkwit nastąpił po powrocie dominikanów do Wrocławia w 1951 roku. W 1963 roku papież Paweł VI ogłosił oficjalnie bł. Czesława patronem tego miasta.

Reklama

kh/wroclaw.dominikanie.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę