Nasze projekty

Brat Albert. Więcej być niż mieć

Bp Ryś: "Nie ma w historii Polski drugiego człowieka, który tak dobrze jak br. Albert rozumiał ideał i błogosławieństwo ubóstwa”

Reklama
Brat Albert. Więcej być niż mieć
Święty Brat Albert Chmielowski

Słowa te Biskup Ryś skierował do zgromadzonych w Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie na spotkaniu #B>M, czyli „Być więcej niż mieć”, w ramach duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

 

Na wstępie biskup Grzegorz Ryś przypomniał kulisy beatyfikacji br. Alberta. Opisał jak w stanie wojennym kardynał Franciszek Macharski wysłał list do Jana Pawła II z prośbą o to, aby kanonizował Maksymiliana Marię Kolbego i beatyfikował br. Alberta. „Oni nie żyli w łatwych czasach. Brat Albert stracił nogę w powstaniu styczniowym. Groziło mu zesłanie na Syberię. Zamysłem kardynała Franciszka była prośba o podarowanie Polakom dwóch świętych, którzy potrafili być ludźmi w kompletnie nieludzkich czasach” – wspominał.

Reklama

Odwołując się do fragmentu z Dziejów Apostolskich biskup wskazał, że ubóstwo br. Alberta składa się z dwóch wymiarów. Pierwszym określił fakt, że br. Albert nie miał nic i „niczego nie nazywał swoim, niczego nie miał na własność”. „Jakby bracia czy siostry mieli mieć własność to lepiej by się rozwiązali" – mówił kategorycznie. Nie chodzi o to, że macie mało – chodzi o to, że nie macie nic” – opisywał myślenie br. Alberta o ubóstwie, zaczerpnięte od św. Franciszka. Hierarcha tłumaczył, że takie zachowanie jest wynikiem spotkania osób, które nie mają kompletnie niczego.

„Br. Albert wybrał ubóstwo nie dlatego, że się zapatrzył w ubogiego Pana Jezusa – wybrał go, bo w prawdziwy sposób spotkał się z biedą” – powiedział. Zachęcał do poznania życia omawianego świętego przez pryzmat dramatu „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły.

Bp Ryś uwrażliwiał zebranych na konieczność odkrycia podejścia br. Alberta do wspólnoty. „Czy wiecie kto w Waszej parafii przymiera głodem? A znacie w swoich parafiach dzieci, które nie mają obiadów? Nie znacie? I możecie spokojnie mieć to, co macie?” – pytał prowokacyjnie zebranych. „Jak chcecie sobie zadawać pytanie o ubóstwo w duchu św. br. Alberta, to nie pytajcie o to ile macie w kieszeni, ale do kogo to należy” – zaakcentował.

Reklama
fot. http://albertynki.pl
Sanktuarium Ecce Homo Brata Alberta w Krakowie

Drugi wymiar ubóstwa św. br. Alberta biskup Ryś opisał jako odczucie wspólnoty serca i duszy z potrzebującymi bliźnimi przed poczuciem odpowiedzialności majątkowej. „Najpierw chodzi o wspólnotę z innymi – miłość bliźniego jest najważniejszym argumentem za ubóstwem” – stwierdził. Hierarcha dopowiedział, że to wspólnotowe dostrzeżenie w ubogich człowieczeństwa powinno zawsze prowadzić do Jezusa – takiego jak z obrazu br. Alberta „Ecce Homo”.

Po konferencji o św. br. Albercie nastąpiła część zatytułowana „100 pytań do Biskupa”. Młodzież zadawała pytania m.in. o historię życia biskupa, o osobiste uczucia odnośnie br. Alberta, o spotkania z Janem Pawłem II czy o sposoby przenoszenia wzoru ubóstwa św. Franciszka w dzisiejsze czasy. Spotkanie zakończyła adoracja i Msza św.

W czasie wydarzenia tradycyjnie odbyła się akcja pro ubóstwo – siostry Albertynki i bracia Albertyni przeprowadzili zbiórkę środków opatrunkowych dla bezdomnych, którymi się opiekują.
Na specjalnej podstronie internetowej Światowych Dni Młodzieży, poświęconej programowi #B>M, osoby, które nie mogły uczestniczyć w spotkaniu, mogą zapoznać się z opracowaniem autorstwa ks. Edwarda Stańka pt. „Człowiek ważniejszy niż jego ubóstwo”, prezentującym życiorys św. br. Alberta.

Reklama

Program #B>M, czyli „Być to więcej niż mieć”, zakłada dwanaście spotkań ze świętymi. W każdym miesiącu młodzież gromadzi się w miejscu kultu związanym z jednym z nich. Zaproszony gość tłumaczy, na czym polega ubóstwo danego świętego. Przygotowane spotkania to odpowiedź na orędzie papieża Franciszka na XXIX Światowy Dzień Młodzieży.


luk / Kraków

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę