Nasze projekty
Reklama
Stacja7

Błogosławiony, który przekracza granice. Światowy zasięg kultu ks. Jerzego Popiełuszki

Z całego świata płynie setki świadectw łask i cudów przypisywanych wstawiennictwu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uzdrowienia, uwolnienia z nałogów, znalezienie pracy – 623 listy pokazują, że pomaga on nadal, na jeszcze większą skalę niż za życia.

 
Z Ameryki, Afryki, Azji, Australii i Europy napływają do Warszawy poruszające świadectwa łask i cudów, jakich doświadczyli ludzie za wstawiennictwem błogosławionego. Uzdrowienia, udane operacje, znalezienie pracy, uwolnienie z nałogów i wiele innych historii. Zebrano już 623 listy takich świadectw. Każdy list to osobna historia, to ludzie którzy potrzebują wsparcia. A ksiądz Popiełuszko pomaga nadal, tak jak to robił za życia, bez względu na wiek, płeć, narodowość czy poglądy, tylko na znacznie większą skalę. 

Czytaj także >>> Wzruszony Adam Woronowicz czyta sceny z życia ks. Jerzego Popiełuszki

Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest niewątpliwie jednym z najbardziej znanych polskich błogosławionych. Jego kult jest fenomenem z wielu powodów. Przede wszystkim zaskakujące jest to, że zaczął się rozwijać jeszcze przed męczeńską śmiercią kapłana. Już za życia ksiądz Popiełuszko ze względu na swoją bezkompromisową postawę oporu moralnego wobec komunizmu stał się dla tysięcy ludzi symbolem. Symbolem wolności, odwagi, niezłomności. Jego działalność, zwłaszcza comiesięczne Msze za Ojczyznę, gromadziły tłumy. Jego kazania – proste, a jednocześnie głęboko poruszające – przypominały o wartościach takich jak prawda, wolność i godność. W czasach strachu i niepewności dawały ludziom siłę i nadzieję, przywracały utracone poczucie bezpieczeństwa i godności. 

Reklama

Męczeńska śmierć ten obraz pogłębiła. „Idei miłości i wiary nie da się utopić” – mówił o śmierci ks. Popiełuszki jego znajomy, ks. Stanisław Gadomski. Dla wielu ludzi ks. Jerzy stał się uosobieniem idei, o które walczyli. Brutalność z jaką zamordowany został kapłan wstrząsnęła ówczesną opinią publiczną. Wtedy też zaczął się kształtować nieformalny kult kapłana na świecie. Pisały o nim liczne media zagraniczne z wielu krajów, m.in.: Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Stanów Zjednoczonych. Przekaz moralny i duchowy księdza trafił do wielu ludzi na całym świecie i tym samym zapoczątkował nieustającą do dzisiaj pamięć o nim. 

Dzięki staraniu wielu wolontariuszy gromadzących potrzebną dokumentację stosunkowo szybko przeprowadzono proces beatyfikacyjny. 6 czerwca 2010 roku, na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyła się beatyfikacja księdza Popiełuszki, której przewodniczył arcybiskup Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Beatyfikacja sprawiła, że kult księdza Jerzego Popiełuszki nabrał międzynarodowego znaczenia. 

ZOBACZ>>> Krwawe łzy boleści. Ostatnie godziny życia księdza Jerzego Popiełuszki

Reklama

Raport o rozwoju kultu męczennika 

W tym roku, z okazji 15 rocznicy beatyfikacji kapłana, Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki przygotował specjalny raport poświęcony rozwojowi kultu.  

Zespół redakcyjny zebrał i opracował dane dotyczące różnych form upamiętnienia błogosławionego, z którego można dowiedzieć się jak dynamicznie rozwija się kult kapłana. Skala tego zjawiska robi to ogromne wrażenie. 

Relikwie kapłana znajdują się w aż 1367 miejscach w Polsce i 583 poza jej granicami – w 68 krajach świata, od Europy po Amerykę Południową i Afrykę. Na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. Czasami tak egzotycznych, jak np. Benin, Kostaryka, Kongo, Peru czy Urugwaj. Poza tym męczennik jest dziś także patronem 225 ulic w Polsce, a jego imię noszą szkoły, szpitale i instytucje.  

Reklama

Niesamowite są także świadectwa dotyczące łask i cudów, które dokonały się za wstawiennictwem kapłana. Wraz z rozwojem kultu rośnie również liczba osób, które dzielą się swoimi osobistymi historiami – doświadczeniem jego pomocy, wstawiennictwa i duchowej obecności. Nadsyłane są one na adres parafii pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie i przechowywane jako potwierdzenie znaczenia księdza. W sumie, od 1984 roku do chwili obecnej zgromadzono 623 świadectwa łask i cudów. Większość świadectw nadesłano z Polski. Jednak informacje o łaskach i cudach pochodzą w sumie z 17 krajów i zostały napisane w różnych językach (po angielsku, niemiecku, francusku, włosku, hiszpańsku i po polsku). Wiele listu nadesłano z Francji, kilka z Włoch, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Ale są także zaskakujące listy, do których należy napisana odręcznie ołówkiem w języku hiszpańskim mała kartka nadesłana z Meksyku. To podziękowanie matki za uzdrowienie syna. 

W wielu listach powtarzają się podobne motywy, takie jak: uzdrowienia z ciężkich chorób, pomyślnie zakończone operacje, uwolnienie z uzależnień, odrodzone małżeństwa, zdane egzaminy, znalezienie pracy. Dla wielu osób to jednak nie tylko konkretne wydarzenia. Piszą o codziennej, czułej opiece, którą odczuwają ze strony księdza Jerzego – jakby był blisko, obecny w ich życiu w bardzo osobisty sposób. Często towarzyszy temu głębokie poczucie bliskości i duchowej przyjaźni — takiej, która trwa przez lata.  

ZOBACZ>>> “Ze szczególnym okrucieństwem”. Wstrząsająca książka lekarza zwolnionego z tajemnicy lekarskiej o męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki

Do grobu ks. Popiełuszki przybyło ponad 23 mln wiernych

Przykładem takiej przyjaźni jest historia nastolatki z Wielkiej Brytanii, która zainspirowana postacią księdza Popiełuszki zaczęła prowadzić o nim bloga w języku angielskim. Jej także ksiądz pomógł w sprawach rodzinnych. Dziewczyna modliła się gorąco o pojednanie skłóconych rodziców. Podczas jednej z awantur jej matka zobaczyła w pokoju postać księdza. To wydarzenie wyciszyło gniew, doprowadziło do rozmowy, a wkrótce potem — do pojednania. 

Skalę rozwoju kultu księdza Popiełuszki widać także na podstawie liczby pielgrzymów przybywający do jego grobu. Według wyliczeń Służby Informacyjnej działającej przy parafii ustalono, że w latach 1984 – 2014 do grobu ks. Popiełuszki przybyło ponad 23 mln wiernych. Po 2014 roku zaprzestano systematycznego liczenia pielgrzymów, co uniemożliwia podawanie danych. Jednak widać, że każdego dnia dziesiątki osób przychodzi by chwilę się pomodlić przy jego grobie. Dokładne dane o liczbie odwiedzający prowadzi natomiast Muzeum ks. Popiełuszki znajdujące się nieopodal jego grobu. Od beatyfikacji odwiedziło je przeszło 445 tysięcy ludzi, aż z 78 krajów świata. Pielgrzymi przyjeżdżają często z bardzo odległych miejsc np. z Australii, Korei, Senegalu, Tajlandii czy Argentyny. 

Opisywanych w raporcie obszarów jest znacznie więcej, np.: setki wolontariuszy czuwających przy grobie księdza, instytucje promujące jego kult, prace dyplomowe i publikacje jemu poświęcone. Zestawienie to pokazuje, że postać księdza Popiełuszki jest nadal ważna dla wielu ludzi na całym świecie. A jego nauczanie o wolności, prawdzie i zwyciężaniu zła dobrem może inspirować niezależnie od wieku czy narodowości. 

Pełen raport dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Ks. Popiełuszki, link TUTAJ. Można także przesyłać świadectwa cudów i łask pod adres: Ośrodek Dokumentacji, Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie, ul. Hozjusza 2,  01-565 Warszawa lub mailowo: [email protected] 

Stacja7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja