Nasze projekty
Reklama

Sacroklimaty. Więcej niż jeden święty

Wśród polskich sanktuariów są i takie, w których czci się kilku świętych jednocześnie.

Bydgoszcz – Sanktuarium Polskich Braci Męczenników

Spotkanie dwóch barek na jeziorze. Takie wydarzenie przywołuje na myśl bryła tego kościoła, szczególnie istotnego w historii współczesnej Polski. Zainteresowanie wzbudza zwłaszcza ze względu na postać ks.Jerzego Popiełuszki, który właśnie tutaj odprawił swoją ostatnią mszę przed zamordowaniem go przez oficerów SB. Uczestnikom jego ostatniego różańca zapadły w pamięć jego słowa: „Módlmy się abyśmy byli wolni od lęku i zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.

Świątyni wezwanie nadał sam prymas Wyszyński, pragnąc, by upamiętniła wszystkich bezimiennych Polaków, którzy w roku 1939 oddali życie za ojczyznę, a nie zostali wyniesieni na ołtarze.

Reklama

Lipnica Murowana – święci Szymon, Maria Teresa i Urszula

Miejscowość ta, ukryta w Wiśnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym, słynie z odbywającego się już od 1958 r. Konkurs Palm. To jednak nie wszystko, co w sobie kryje. Znajdują się tu aż 3 zabytkowe kościoły. Tuż obok tego poświęconego ww. miejscowym świętym postawiona jest studnia, którą mieszczance Stawinoskiej we śnie polecił wybudować sam św. Szymon. Po spełnieniu tego polecenia została cudownie uzdrowiona. Niedługo potem zaczęli przybywać tu wierni, prosząc o uzdrowienie zwłaszcza w chorobach oczu, gardła i niepłodności kobiecej. W dniu wspomnienia świętego, 18 lipca, rozpoczyna się uroczysty odpust, który trwa aż tydzień.

Reklama

Miejsce Piastowe – Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza

Na Bieszczadzkim przedgórzu swoją siedzibę mają Michalici. Zainicjował ją ks. Bronisław Markiewicz, znajduje się tu też jego relikwie. Jemu zawdzięcza nawet nazwę, którą z ,,Miejsce” zmieniono na ,,Miejsce Piastowe”, przydomek ten ma nawiązywać do ,,piastowania” (wychowania) oraz Piastów. Stało się tak ponieważ michalici trudnią się wychowaniem i mają tu swój ośrodek wychowawczy. Wioska jest niewielka, ale bogata w zabytki: zespół klasztorny wraz z muzeum ks. Markiewicza czy dwór Trzecieskich w parku krajobrazowym. Tutejsze zgromadzenie organizuje wiele projektów promujących trzeźwość, co przyciąga wielu pielgrzymów.

Reklama

Pratulin – Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich

Doskonale widać stąd Białoruś, dzieli nas od niej tylko przekroczenie Bugu. Po tej stronie, w Podlaskim Parku Krajobrazowym Przełom Bugu można zadbać o swojego ducha. Jesteśmy w końcu w miejscu, gdzie w 1874 r. 13 mężnych Unitów, broniło się przed władzą, która chciała im narzucić powrót do prawosławia. Po nieudanych negocjacjach, naczelnik Kutanin wydał rozkaz zaatakowania wiernych. Można symbolicznie spotkać się z każdym z nich, korzystając z dróżek wokół sanktuarium. Jeśli będzie nam mało, warto skorzystać też ze ścieżki dydaktycznej opowiadającej historię Unii Brzeskiej w bardzo przystępny sposób.

Tropie – św. Świerad i św. Benedykt

Pierwszy z tutejszych patronów, o bardzo wdzięcznym prasłowiańskim imieniu pochodzącym od Wszerad (zaimek ,,wsze” oznacza „zawsze”, „cały”) jest jedną z pierwszych osób kanonizowanych w Polsce, a Benedykt to jego uczeń. Kościół w którym są czczeni, sięga czasów im współczesnych. Jest to romańska perełka ufundowana przez samego księcia Kazimierza Odnowiciela. Jego położenie na skarpie nad brzegiem Dunajca tworzy malowniczy obrazek. Gdy pozwolimy się wciągnąć tej wyciszającej miejscowości, dojdziemy do pustelni św. Świerada, a za nią schodząc stromym zboczem do źródełka, z którego czerpał wodę. Do naszej dyspozycji są także dróżki Drogi Krzyżowej – Kalwarii Polskich Świętych.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja