Nasze projekty
fot. Rafael

Ksiądz i młodzi napisali… powieść! “Cuda pojawią się szybciej, niż ci się wydaje”

Powieść „Holy Game” ma przede wszystkim pokazać młodzieży jak i starszym, że zawsze jest nadzieja. Jeśli sypie ci się życie, a cały świat jest przeciwko tobie, to nie jesteś w tym sam. Z Panem Bogiem zawsze można zacząć od nowa - mówi ks. Sebastian Picur, tiktoker, współautor zaskakującej książki, którą napisał z młodzieżą.

Reklama

Stacja7: Wraz z grupą młodych napisał Ksiądz powieść z wiarą w tle. W opisie książki czytamy, że jest ona skierowana do osób, które grają w LoL-a lub inne gry, przesiadują na Discordzie i godzinami scrollują TikToka. Dlaczego? O czym jest „Holy Game”?

Ks. Sebastian Picur: „Holy Game” to historia o współczesnych nastolatkach zanurzonych w wirtualny świat. Patrząc na to czym się zajmują młodzi, dostrzegam, że dużo (za dużo) czasu poświęcają na gry, scrollowanie różnych filmików czy spotkania w necie. W dużym stopniu to jest rzeczywistość większości nastolatków. Wartością tej książki są współautorzy, czyli nastolatkowie. To oni opisują swój świat. Swoje problemy, marzenia, lęki i źródła szczęścia. 

Jak w powieść wpleciony jest wątek wiary?

„Holy Game” pokazuje w jak zaskakujący sposób Pan Bóg szuka „zagubionej owcy” nawet w przestrzeni wirtualnej. Bóg, który nie ma ograniczeń w swoim działaniu, może posługiwać się ludźmi, którzy są obecni na różnych platformach internetowych. Powieść odnosi się też do problemów rodzinnych i wychowawczych, przez co staje się dobrą pozycją także dla rodziców i wychowawców. 

CZYTAJ: Szukam wartości i znajduję je. Tak, na TikToku

Reklama

Co jeszcze jest tematem powieści?

„Holy Game” porusza najważniejsze zagadnienia egzystencjalne takie jak choroba, cierpienie, śmierć bliskiej osoby, nadzieja czy możliwość kontaktu świata zmarłych z naszym. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Z jakim przyjęciem spotkała się książka? Czy to poważny projekt ewangelizacyjny czy luźna propozycja do poczytania w wolnym czasie, np. na plaży?

Patrząc na wiele prywatnych wiadomości widzę, że książka spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem nie tylko wśród młodzieży, ale także u dorosłych. Jak mówiłem wcześniej, każdy znajdzie tam coś dla siebie. Książka jest napisana lekkim językiem i ma formę luźnej powieści, dzięki czemu może stać się idealną lekturą na wakacyjne dni. Jednak motywy jakie są w niej zawarte sprawiają, że czytelnik krok po kroku jest kierowany na głębiny relacji z Panem Bogiem.

Reklama

Skąd wziął się pomysł na książkę?

Inspiracją wszystkich form ewangelizacji jest zawsze Duch Święty. On jest początkiem. Co prawda, młodzież coraz rzadziej sięga po książki, bardziej woli scrollować TikToka czy Instagrama, ale są młodzi, którzy nadal czytają. Widzę to na szkolnych przerwach w liceum.

ZOBACZ: Młodzi w Kościele: odejścia i powroty

Do czego ma zachęcić książka, co ma pokazać młodym ludziom?

Historia „Holy Game” ma przede wszystkim pokazać młodzieży jak i starszym, że zawsze jest nadzieja. Jeśli sypie ci się życie, a cały świat jest przeciwko tobie, to nie jesteś w tym sam. Jest ktoś, kto złapie cię za rękę i bezpiecznie przeprowadzi przez życiowe burze. Z Panem Bogiem zawsze można zacząć od nowa. Zaufaj Mu, daj czas i pozwól się prowadzić. Cuda pojawią się szybciej niż ci się wydaje.

Reklama

Na co dzień aktywnie ewangelizuje ksiądz na TikToku. Posiada ksiądz jakiś odzew od młodych? Młodzi potrzebują takich treści i takiej formy kontaktu z kapłanem?

Wyświetlenia, jakie widzę pod wieloma filmikami, są pewnym fenomenem. Z jednej strony widzimy ludzi, którzy odchodzą do Kościoła, ale z drugiej – setki tysięcy czy nawet miliony osób, które są zainteresowane nauczaniem Kościoła katolickiego i zdaniem księdza. Jestem przekonany, że gdzieś na głębinach ludzkie serce szuka prawdy, czystej miłości, szuka żywego Boga. Młodzi potrzebują dziś kapłana, który jest w ich zasięgu, który rozumie ich język i jest na wyciągnięcie ręki. Takie możliwości daje internet.

Czytaj także >>> Franciszek: W łodzi Kościoła musi być przestrzeń dla wszystkich

Jednak nie poprzestaje ksiądz na tej formie…

Moim celem nie jest zatrzymanie się w wirtualnej przestrzeni. Przez media społecznościowe mam okazję dotrzeć do ludzi, szczególnie do tych, których nie ma na Eucharystii. Moją misją jest przyprowadzenie tych osób do wspólnoty żywego Kościoła, w którym w Sakramentach świętych spotkają się z Jezusem Chrystusem.


HOLY GAME
ks. Sebastian Picur, Małgorzata Bęben,
Tobiasz Hebda, Julia Korzeniowska, Piotr Lubaś

Autorska grupa młodych twórców pod wodzą jednego z najpopularniejszych tiktokowych influencerów – uwielbianego przez młodzież, docierającego ze swoimi postami do milionów odbiorców ks. Sebastiana Picura – napisała powieść HOLY GAME o młodzieży i dla młodzieży. Książka jest głęboko zakorzeniona w rzeczywistości współczesnego świata i ma wartościowe przesłanie.
KUP KSIĄŻKĘ>>>

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę