Nasze projekty
FOT. Facebook / Taizé Wrocław

Brat Wojciech: Taizé uczy odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła

„Wielu młodych dzięki Taizé zauważa, że każdy ma swoje miejsce we wspólnocie Kościoła. Mamy też za nią swoją odpowiedzialność.” - mówi w rozmowie Brat Wojciech z Taizé, jeden z organizatorów Europejskiego Spotkania Młodych, które w tym roku odbędzie się we Wrocławiu.

Reklama

Do Polski 28 grudnia przybędą pielgrzymi z całego świata, aby wspólnie modlić się, odkrywać i budować jedność, poznawać naszą kulturę, a także razem powitać nowy rok.

 

Maria Górczyńska: Tegoroczne Europejskie Spotkanie Młodych (ESM) odbędzie się w Polsce we Wrocławiu. Dlaczego akurat to miasto będzie gościć pielgrzymów?

Reklama

Brat Wojciech: Wrocław już po raz trzeci będzie gospodarzem Europejskiego Spotkania Młodych. Wybór miejsca jest odpowiedzią Wspólnoty z Taizé na zaproszenie arcybiskupa Józefa Kupnego, Przewodniczącego wrocławskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, biskupa Ryszarda Bogusza i władz miasta wraz z ówczesnym Prezydentem Wrocławia. Nasi bracia bardzo cieszą się, że po tylu latach mogą wrócić do miasta, które jest im tak drogie. Pierwsze spotkanie miało miejsce w 1989 r., a drugie w 1995 r. Choć były wtedy zupełnie inne realia życia, to więzi z Wrocławiem i jego mieszkańcami wciąż są bardzo silne.

Jak obecnie wyglądają przygotowania do zbliżającego się spotkania?

Do Wrocławia przyjechało pięciu braci, trzy siostry zakonne, które na co dzień mieszkają w Taizé i pomagają w przyjęciu młodych w wiosce. Jest też grupa kilkunastu stałych wolontariuszy, którzy codziennie odwiedzają szkoły, parafie, wspierając przygotowania na poziomie lokalnym. Wraz z młodymi i ich duszpasterzami przygotowują m.in. poranny program w parafiach oraz gościnę dla pielgrzymów. Na tym etapie kończymy prace nad warsztatami, które towarzyszą spotkaniu, ale przed nami jeszcze wiele innych zadań. Brat Maciej, który też na stałe mieszka w Taizé, wraz z wolontariuszami jeździ teraz po całej Polsce i zaprasza do Wrocławia na ESM. Widzimy, że wśród Polaków jest duże zainteresowanie.

Reklama

Fot. Dominika Gruszka / facebook.com/Taize.Wroclaw

Czym jest „Projekt Gościnność”?

Reklama

To inicjatywa, którą realizuje grupa młodych odwiedzających różne miejsca w Polsce i Europie. Byli już m.in. w Berlinie, Ołomuńcu, Zagrzebiu. Dzielą się wtedy swoimi doświadczeniami i modlą się wspólnie z mieszkańcami. Niedawno uczestniczyłem w podobnym spotkaniu w Nowym Sączu, na które przyjechało kilka tysięcy młodych ludzi. Takie wydarzenia to dobra okazja, by wyjść do innych oraz rozmawiać o tym, co ważne. W ten sposób doświadczamy gościnności, ale jednocześnie przekazujemy serdeczne, osobiste zaproszenie do Wrocławia. Przewidujemy, że najwięcej osób przyjedzie z Ukrainy, Francji, Niemiec, Włoch i Chorwacji – te kraje są zazwyczaj najliczniej reprezentowane podczas naszych spotkań.

Jakie brat widzi owoce Europejskich Spotkań Młodych?

Przygotowania do ESM, jak i samo Spotkanie, są dobrą okazją, aby poznać  innych. Bardzo ważne jest w Kościele, aby nie zamykać się, nie pozostawać tylko w środowisku tych, którzy już znają się, podobnie odczuwają, myślą i przeżywają swoją wiarę. Widzimy już teraz, że życzliwość naszych wolontariuszy w czasie odwiedzin w szkołach sprawia, iż uczniowie dzwonią do nas, oferując swoją pomoc. ESM przygotowuje nie tylko Wspólnota, ale również mieszkańcy miasta, którzy sami inicjują wiele dobrych przedsięwzięć.

Pamiętam, jak po Spotkaniu we Wrocławiu w 1995 r. w jednej z parafii młodzi założyli świetlicę dla dzieci z potrzebujących rodzin. To miejsce funkcjonuje do dziś, rozwinęło się, są zatrudnieni pracownicy. Niezwykle cenne jest, że przez ponad 20 lat ta inicjatywa przetrwała i wciąż jest żywa. Znam wiele osób, których porusza osobiste spotkanie z Bogiem. Ta relacja przynosi owoce – nie zawsze są one spektakularne, ale zawsze są rzeczywiste.

Podobna okazja do pomocy  na szeroką skalę nadarzy się już od 26 grudnia.

Tak, zapraszamy wszystkich od 17 do 35 roku życia, aby przyjechali do Wrocławia 2 dni wcześniej, żeby włączyli się w ostatnie już przygotowania do ESM, i pomogli w przyjęciu tych, którzy przyjadą 28 grudnia. Do grupy wolontariuszy można zgłosić się na naszych stronach internetowych (http://www.taize.fr/pl). Zapraszamy też na oficjalny fanpage Taizé Polska, na którym pojawia się wiele informacji dotyczących spotkania.

Co brata urzeka w duchowości Taizé?

Odkrywanie piękna w prostocie, powołanie do jedności i szukanie tego, co łączy. Wielu młodych dzięki Taizé zauważa, że każdy ma swoje miejsce we wspólnocie Kościoła. Mamy też za nią swoją odpowiedzialność. Brat Roger lubił mówić, że wszyscy stanowimy jedną ludzką rodzinę. Podczas spotkań z drugim człowiekiem, często zupełnie innym niż my, odkrywamy, że jesteśmy braćmi i siostrami w Chrystusie. Staje się to dostrzegalne również za sprawą więzi przyjaźni, które powstają niezależnie od pochodzenia czy przynależności wyznaniowej.

Jak to się stało, że brat wstąpił do Wspólnoty Taizé?

Do Taizé przyjechałem na dłużej w 2003 r., a dwa lata później wstąpiłem do Wspólnoty. Jednak wcześniej często przyjeżdżałem do wioski oraz na Spotkania Europejskie. Po raz pierwszy uczestniczyłem w Spotkaniu właśnie we Wrocławiu w 1995 r. i już wtedy poruszyło mnie wspólne trwanie w modlitewnej ciszy. Taizé towarzyszyło mi przez lata w mojej duchowej drodze: pomagało wzrastać, stawiać sobie ważne pytania. Myślę, że Taizé oferuje wielu młodym przestrzeń do poszukiwań w życiu wewnętrznym, spotkań z drugim człowiekiem, realizowania swojego powołania i podejmowania decyzji. Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu – to z pewnością będzie wyjątkowy czas. Czekamy na Was!

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę