Nasze projekty

Rozpoczyna się tegoroczne Europejskie Spotkanie Młodych Taizé. Przyjedzie ok. 5 tys. młodych ludzi

W Rostocku, w północnych Niemczech, rozpoczyna się dziś 45. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane tradycyjnie na przełomie roku przez ekumeniczną wspólnotę Taizé. Jest to pierwsze od dwóch lat spotkanie w takiej formie po przerwie wywołanej pandemią koronawirusa.

fot. Damir Jelic / Wikimedia commons

Papież Franciszek wezwał uczestników do „podjęcia walki z każdą formą niesprawiedliwości” i „wspólnego poszukiwania odpowiedzi na wyzwania naszych czasów”. W przemówieniu powitalnym do młodzieży zwrócił się również Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, podkreślając, że zmiany klimatyczne i zanikanie różnorodności biologicznej zagrażają życiu na ziemi.

Do hanzeatyckiego miasta nad Bałtykiem zjedzie się około 5 tys. młodych ludzi z całego świata. Wśród nich jest ponad 80 osób z Ukrainy, o czym poinformował brat Alois, przełożony wspólnoty z Taizé. Ich udział określił jako ważny znak solidarności z Ukrainą, którą sam odwiedził podczas świąt Bożego Narodzenia. Ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę wielu młodych nie mogło się wybrać na spotkanie w Niemczech, dlatego wspólnota Taizé zorganizowała dla nich równoległe spotkanie we Lwowie.

Ku poszukiwaniu duchowości

Odnosząc się do sytuacji chrześcijan w Rostocku, którzy stanowią tylko 17 proc. mieszkańców, brat Alois podkreślił, że potrzebują oni także dialogu z ludźmi innych religii i światopoglądów. Przeor wspólnoty Taizé podkreślił, że w całej Europie wzrasta poszukiwanie duchowości. Ponadto – nawiązując do zakwaterowania wielu uczestników u prywatnych gospodarzy – brat Alois powiedział, że gościnność jest wartością, która łączy wszystkich ludzi.

Reklama

Od 1978 roku ekumeniczna wspólnota z Taizé w Burgundii zaprasza na europejskie spotkania młodzieży na przełomie roku, w których uczestniczy czasem nawet 100 tys. osób, biorąc udział w modlitwach, warsztatach i spotkaniach w małych grupach.

W Niemczech Europejskie Spotkanie Młodych po raz ostatni odbyło się w 2011 roku w Berlinie z udziałem około 28 tys. uczestników.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę