Nasze projekty
Reklama

Mojżesz. Prorocy od A do Z

Rozmawiał z Bogiem tak, jak się rozmawia z przyjacielem - twarzą w twarz.

O proroku: Jedna z najbardziej znanych i charakterystycznych postaci biblijnych. Wódz Izraela, za którego pomocą Bóg wyprowadził swój lud z niewoli egipskiej. Nie jest prorokiem w sensie ścisłym, ale w jakimś sensie jego ścisła przyjaźń z Bogiem jest wzorem wszelkiego późniejszego pośrednictwa między Bogiem a ludźmi, także prorockiego.

Główne przesłanie: Podstawowa różnica między Mojżeszem a późniejszymi prorokami tkwi w sposobie, w jakim Bóg komunikuje się z nim, bez potrzeby wizji i snów: wprost, “twarzą w twarz, jak człowiek rozmawia z przyjacielem”. Bóg przekazuje przez niego pełnię objawienia Pierwszego Przymierza: Torę czyli pięć ksiąg Prawa. Końcówka ostatniej z nich mówi, że wszelkie późniejsze proroctwo pozostanie zawsze czymś mniejszym od Prawa: “Nie powstał więcej w Izraelu prorok podobny do Mojżesza, który by poznał Pana twarzą w twarz” (Pwt 34,10).

Cytat: Wzbudzę im proroka spośród ich braci, takiego jak ty, i włożę w jego usta moje słowa, będzie im mówił wszystko, co rozkażę (Pwt 18,18).

Reklama

Poznaj wszystkich proroków Starego Testamentu!


 

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę