Mojżesz. Prorocy od A do Z

Rozmawiał z Bogiem tak, jak się rozmawia z przyjacielem - twarzą w twarz.

Reklama

O proroku: Jedna z najbardziej znanych i charakterystycznych postaci biblijnych. Wódz Izraela, za którego pomocą Bóg wyprowadził swój lud z niewoli egipskiej. Nie jest prorokiem w sensie ścisłym, ale w jakimś sensie jego ścisła przyjaźń z Bogiem jest wzorem wszelkiego późniejszego pośrednictwa między Bogiem a ludźmi, także prorockiego.

Główne przesłanie: Podstawowa różnica między Mojżeszem a późniejszymi prorokami tkwi w sposobie, w jakim Bóg komunikuje się z nim, bez potrzeby wizji i snów: wprost, “twarzą w twarz, jak człowiek rozmawia z przyjacielem”. Bóg przekazuje przez niego pełnię objawienia Pierwszego Przymierza: Torę czyli pięć ksiąg Prawa. Końcówka ostatniej z nich mówi, że wszelkie późniejsze proroctwo pozostanie zawsze czymś mniejszym od Prawa: “Nie powstał więcej w Izraelu prorok podobny do Mojżesza, który by poznał Pana twarzą w twarz” (Pwt 34,10).

Cytat: Wzbudzę im proroka spośród ich braci, takiego jak ty, i włożę w jego usta moje słowa, będzie im mówił wszystko, co rozkażę (Pwt 18,18).

Reklama
Reklama

Poznaj wszystkich proroków Starego Testamentu!


 

Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę