Nasze projekty

Joel. Prorocy od A do Z

Przesłanie Joela było ostrzeżeniem dla Izraelitów. Wzywał do nawrócenia i mówił o nowej erze wylania Ducha Bożego na wszelkie ciało.

Reklama

O proroku: Był synem Petuela. Jego księga jest jedną z krótszych. Nie wiemy kiedy powstała, prawdopodobnie dopiero po wygnaniu.

Główne przesłanie: Prorok daje Bożą interpretację plag szarańczy i suszy, które nawiedziły lud. Ważne motywy relacji z Bogiem, które pojawiają się w księdze to: ziemia, Świątynia, dzień Pański. Ostrzeżenie staje się w ustach proroka wezwaniem do nawrócenia na przyszłość. Apokaliptyczny język księgi jest cytowany kilka razy przez NT w odniesieniu do wydarzeń ostatecznych, a zapowiedź wylania Bożego Ducha do zesłania Ducha Świętego. Obietnica Ducha jest w sposób zadziwiający skierowana do każdego bez wyjątku, nawet niewolników.

Cytat: I wyleję potem Ducha mego na wszelkie ciało, a synowie wasi i córki wasze prorokować będą, starcy wasi będą śnili, a młodzieńcy wasi będą mieli widzenia (…) Każdy jednak, który wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony (…) (Jl 3,1.5).

Reklama

Poznaj wszystkich proroków!


 

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę