Nasze projekty

Jeremiasz. Prorocy od A do Z

Wpływ proroczego nauczania Jeremiasza był ogromny i rozciągnął się na stulecia

Reklama

O proroku: Był synem kapłana. Pełnił swoją misję w południowym królestwie bezpośrednio przed zdobyciem Jerozolimy przez Babilończyków. Po uprowadzeniu Iudu do Babilonii, udał się z inną jego częścią do Egiptu. Tam prawdopodobnie zmarł. Jego księga jest najdłuższą (co do ilości słów) w całym ST.

Główne przesłanie: Charakterystyczna dla Jeremiasza jest dramaturgia życia i misji proroka, którego nikt nie chce słuchać, a on sam także przeżywa z tego powodu  kryzysy i zmaga się z Bogiem, który go powołał. Zapowiedź “nowego przymierza”, które Bóg zawrze ze swoim ludem, otwiera spektakularną nadzieję na przyszłość. Jeremiasz jest 10 razy wprost cytowany w NT.

Cytat: Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach – wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi narodem. I nie będą się musieli wzajemnie pouczać jeden mówiąc do drugiego: „Poznajcie Pana!” Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego poznają Mnie (Jr 31,33-34).

Reklama

Poznaj wszystkich proroków!


 

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę