Nasze projekty
Fot. Dominikanie.pl/ YouTube

Jak przekonać do terapii osobę uzależnioną? Odpowiada o. Tomasz Franc OP

W jaki sposób zachęcić bliską osobą do podjęcia terapii uzależnień, gdy ta nie widzi problemu? Wyjaśnia Tomasz Franc OP – dominikanin, doświadczony psycholog i certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Reklama

„Q&A Psychologia i wiara” to nowy cykl video realizowany przez ojców dominikanów. Tomasz Franc OP – dominikanin, doświadczony psycholog i psychoterapeuta –odpowiada na blisko 50 pytań widzów. Pytania pochodzą z pogranicza psychologii i wiary, m.in. o sens życia, doświadczenie depresji i straty, sens cierpienia, homoseksualizm, egzorcyzmy i opętanie, natręctwa, a także nurty psychoterapii i rolę duchownych oraz psychoterapeutów. Poruszone zostaną również zagadnienia tj.: cuda, wolna wola, poczucie własnej wartości, wstyd… i szereg innych.

W jednym z ostatnich odcinków o. Tomasz odpowiedział na pytanie dotyczące pomocy bliskiej osobie, która nie dostrzega problemu i swojego uzależnienia. Jak jej pomóc? Jak zachęcić do podjęcia terapii?

Jak przekonać do terapii osobę uzależnioną? To jest bardzo trudne. „Stara szkoła” mówi o tym, że jeżeli osoba uzależniona nie poczuje na własnej skórze efektów swojego uzależnienia, nie podejmie leczenia.

Reklama

Druga „stara szkoła mówi” o tym, że leczenie jest możliwe tylko i wyłącznie w sytuacji przeżywania cierpienia. Jeśli nie cierpię, to nie mam motywacji do leczenia. To cierpienie może być związane z jakąś dysfunkcją, z poczuciem winy wobec otoczenia, z jakimś pobudzeniem się w sytuacji efektów swojego uzależnienia, degradacją społeczną. Ale jeśli nie ma cierpienia, to trudno kogoś zmusić do leczenia.

Myślę, że takie leczenie może być nieowocne, chyba że sąd zasądził takie leczenie. Wtedy ewentualnie dajmy szansę przytrzymania tej osoby w terapii i utrzymanie jej w terapii wyrokiem sądu. Ale czy będzie ono efektywne? Duże prawdopodobieństwo, że może nie być, bo zawsze będzie to jakoś „z zewnątrz”. Chyba, że detoksykacja, chemia wyrzucona z organizmu sprawi, że ta osoba zacznie z biegiem czasu spostrzegać inaczej świat. Jest taka szansa, ale uważam, że trochę trudna.

Obejrzyj cały odcinek:

Reklama

mat. prasowe dominikanie.pl

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę