Nasze projekty

Święto Wolności z Kościołem

"Był z Wami papież Jan Paweł II. To on wspierał, modlił się za Polskę, upominał się o słuszne prawa człowieka i narodu. Był z Wami w kolejnych pielgrzymkach w roku 1983 i 1987" - mówił kard. Pietro Parolin na porannej Mszy świętej w 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Reklama

35 lat po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski i 25 lat po pierwszych częściowo wolnych wyborach – w Archikatedrze Świętego Jana w Warszawie zakończyła się uroczysta Msza Święta z udziałem Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina, metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza, przedstawicieli polskiego Episkopatu, władz polskich i gości z zagranicy. Rozpoczęła się o godz. 8.00 odśpiewaniem polskiego hymnu.

fot. S. Dynek / CogitoMedia
Kardynał Pietro Parolin

Kardynał Kazimierz Nycz, gospodarz miejsca, na początku liturgii podziękował prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu za uwzględnienie w obchodach 25. rocznicy odzyskania niepodległości wymiaru religijnego tego wydarzenia.

W niedzielę razem modliliśmy się na Polach Wilanowskich. Dzisiaj jesteśmy w Archikatedrze warszawskiej, by dziękować Panu Bogu za wolność i modlić się za naszą ojczyznę i za całą Europę. Europa podzielona przez 45 lat stała się zjednoczona. Europa Środkowo-Wschodnia zniewolona – stała się wolna. A wszystko to zaczęło się w Polsce i swój sprawczy punkt wyjścia także miało u nas – mówił na powitanie kardynał Nycz.

Reklama

 

Msza w warszawskiej Archikatedrze była istotnym elementem bardzo ważnej, kilkudniowej wizyty "drugiej po Papieżu" osoby z Watykanu w Polsce.

Kardynał Parolin w homilii wygłoszonej dzisiaj w podkreślił, że jest w Polsce jako przedstawiciel Ojca Świętego Franciszka. Swoje słowa, włoski purpurat, mówił do zgromadzonych wiernych, w tym prezydenta Bronisława Komorowskiego, byłego prezydenta Lecha Wałęsy, przedstawicieli parlamentu i rządu.

Reklama

Dziś, w tej katedrze, dziękujemy Panu przede wszystkim za odzyskaną 25 lat temu wolność, nie zapominając o decydującym udziale Jana Pawła II w odzyskaniu wolności w Polsce i wielu krajach Europy Centralnej i Wschodniej – tymi słowami kardynał zwrócił się do obecnych na Mszy. I przypomniał modlitwę Jana Pawła II, wygłoszoną 35 lat temu na Placu Zwycięstwa w Warszawie: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię".

Kardynał Parolin przywoływał te słowa w czasie, gdy prezydenci, premierzy, przedstawiciele kilkudziesięciu krajów świętują w Warszawie 25. rocznicę odzyskania wolności, gdy prezydent USA Barack Obama z prezydentem Komorowskim, tuż obok Katedry, na Placu Zamkowym uczczą niepodległość Polski i innych krajów wyzwolonych spod zależności komunistycznej i okupacji radzieckiej.

 

Reklama

Polska była zniewolona, Polacy byli poddani głębokiej ideologizacji komunistycznej. Byli równocześnie wierni Bogu i Kościołowi. Nikt nie mógł wtedy przypuszczać, że słowa Papieża, wypowiadane w Warszawie, Częstochowie, Gnieźnie i Krakowie, już po roku przyniosą pierwsze owoce. Słowo Boże głoszone przez Papieża i jego modlitwa poskutkowały. Duch Święty, o którym dzisiejsze drugie czytanie mówi, że "przychodzi z pomocą naszej słabości", dał ludziom potężny impuls, by zaczęli się organizować i stanowczo upominać o swoje prawa. W konsekwencji, w 1980 roku powstała "Solidarność", której działalność walnie przyczyniła się do odzyskania przez Polaków wolności. Następnie Polacy przeszli przez smutny okres represji stanu wojennego. Były z Wami kraje Europy Zachodniej i świata. Był z Wami papież Jan Paweł II. To on wspierał, modlił się za Polskę, upominał się o słuszne prawa człowieka i narodu. Był z Wami w kolejnych pielgrzymkach w roku 1983 i 1987. To wszystko doprowadziło – po ośmiu latach, po częściowo wolnych wyborach, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku – do odzyskania w końcu upragnionej wolności – podkreślił kardynał Parolin w swojej homilii.

Nie zabrakło słów o głębokim znaczeniu polskich przemian dla pokojowej rewolucji w całej Europie i o ogromnym wkładzie Kościoła w te zmiany, które stały się elementem europejskiego dziedzictwa:

Kościół w Polsce przez cały ten czas jednoznacznie opowiadał się za aspiracjami narodu pragnącego wolności i na różne sposoby je wspierał.

 

Homilia nawiązywała także do znaczenia hasła "wolność" i korzystania z wolności, jaką człowiek dysponuje. Kard. Pietro Parolina przypomniał, że:

wolność może się wyrażać na dwa sposoby: w tworzeniu albo w niszczeniu. Obydwa te sposoby korzystania z wolności towarzyszą naszemu życiu. (…) Wolność niszcząca ucieka od odpowiedzialności. Nie chce być za nic odpowiedzialna. Przerzuca odpowiedzialność na innych, na okoliczności, zasłania się koniecznością. Ale jest też wolność, która mężnie podejmuje odpowiedzialność. Podejmując ją, tworzy – tworzy nowy świat, tworzy nową historię człowieka.

 

Dzisiaj ostatni dzień wizyty kardynała Pietro Parolina w Polsce. Podczas swojego pobytu watykański Sekretarz Stanu przewodniczył Mszy Świętej w Dniu Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej, spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, odwiedził miejsca ważne dla historii Polski i związane z Janem Pawłem II: Wadowice, Jasną Górę, Wawel, Łagiewniki oraz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie i grób bł. Jerzego Popiełuszki.

 

Znaczenie tej wizyty podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Kurii Archidiecezji Warszawskiej:

Sądzę, że obecność kardynała Pietro Parolina i jego słowa to klucz do zrozumienia wagi wydarzeń. Jego wskazanie na Jana Pawła II jako patrona naszej wolności, wezwanie, żeby naród polski rodził nowych świętych i przypomnienie, że mamy Bogu za co dziękować: nie tylko za Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego, ale też za wolność, którą mamy dziś dzięki tym ludziom i postawie całego narodu.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę