Nasze projekty
Fot. Wikipedia

Tego spisu ludności nie ma w rzymskich dokumentach! Na jaki spis udali się Maryja i Józef?

Św. Łukasz mówi o spisie ludności dokonanym przez Augusta za panowania Heroda, obejmującym wszystkich mieszkańców cesarstwa, na który mieliby się udać Maryja i Józef (Łk 2,1). Problemem jest fakt, że spis ten nie ma potwierdzenia w rzymskich dokumentach! Jak rozwiązać tę historyczną zagadkę spisu ludności, na który udają się Maryja i Józef?

Reklama

W owym czasie wyszło rozporządzenie cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym świecie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz.

Podążali więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna.

(Łk 2, 1-14)

Reklama

O jaki spis ludności chodzi św. Łukaszowi?

Św. Łukasz wspomina dwa różne spisy ludności, które nie są tożsame. Pierwszy spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz (Łk 2,2). Grecka składnia i warianty tekstualne pozwalają na różne tłumaczenia: Ten pierwszy spis odbył się za Kwiryniusza, Ten spis odbył się przed spisem Kwiryniusza albo: Ten spis odbył się, zanim gubernatorem został Kwiryniusz. Tłumaczenie Biblii Tysiąclecia i zarazem lekcjonarza, próbując zachować wierność tekstowi Łukasza, przedstawia spis Kwiryniusza jako punkt odniesienia dla spisu z czasów narodzin Jezusa. Nie są one tożsame.

ZOBACZ: Modlitwa przed łamaniem się opłatkiem

Tego spisu nie ma w rzymskich dokumentach!

Łukasz mówi najpierw o spisie dokonanym przez Augusta za panowania Heroda, obejmującym wszystkich mieszkańców cesarstwa, na który mieliby się udać Maryja i Józef (👁 Łk 2,1). Problemem jest fakt, że spis ten nie ma potwierdzenia w rzymskich dokumentach. Co więcej, w rzymskich spisach ludności rejestrowano mieszkańców w miejscu ich zamieszkania i posiadania majątku, nie trzeba było udawać się do miejsca pochodzenia.

Reklama

Spis Kwiryniusza, drugi wspomniany przez Łukasza, przeprowadzony w 6 r., był spisem podatkowym: jego celem było oszacowanie majątku każdej osoby i przypisanie odpowiedniego podatku. Ten spis jest tylko punktem odniesienia dla historii opisywanej przez Łukasza. Jak jednak rozwiązać historyczną zagadkę niepasującego do źródeł spisu związanego z Augustem, na który udają się Maryja i Józef?

CZYTAJ: Kolędy dla dzieci. Jakich warto posłuchać przy wigilijnym stole?

Zaskakująca decyzja Józefa

Odpowiedź może być następująca, a udziela jej w swojej książce „Jesus: An Uncommon Journey” (2010) Armand Puig i Tàrrech. Łukasz łączy narodziny Jezusa w Betlejem z powszechnym spisem ogłoszonym przez Augusta (8 przed Chr.). Zbiega się on ze spisem zarządzonym przez Heroda (7/6 przed Chr.). Spis Heroda przeprowadzony był more iudaico i nie wymagał deklaracji podatkowej ani wyceny majątku, a jedynie wpłaty rocznego i indywidualnego tributum capitis. Spisać
można się było albo w miejscu zamieszkania, albo w miejscu pochodzenia. Józef decyduje udać do Betlejem, mimo że miał możliwość spisu w miejscu, gdzie mieszkał. Dlaczego? Być może chce odwrócić oczy mieszkańców Nazaretu od ciąży Maryi.

Reklama

Ostatecznie Łukasz, w zgodzie ze swymi inklinacjami historyka, podaje wzmiankę o spisie Augusta (8 r. przed Chr.) i Kwiryniusza (6 r. n. e), aby podkreślić uniwersalny kontekst historyczny, w którym mają miejsce narodziny Jezusa.


Fragment analizy biblijnej pochodzi z książki „Jutro Święto” autorstwa ks. Przemysława Śliwińskiego i ks. Marcina Kowalskiego


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę