Duccio di Buoninsegna,Web Gallery of Art/Wikipedia

Dlaczego przykazanie o miłości jest – według Jezusa – nowe?

Co nowego jest w tej miłości bliźniego, do której wzywa także Stary Testament, o której mówią w jakimś stopniu wszystkie wielkie religie?

Reklama

Po wyjściu Judasza z wieczernika Jezus powiedział: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy.
Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali».

J 13, 31-33a. 34-35

Sposób na naśladowanie Mistrza

Jesteśmy świadkami Ostatniej Wieczerzy. Jan przenosi nas w czas i miejsce, w którym Jezus wraz ze swymi uczniami spędza ostatnie chwile przed Męką. Po wyjściu Judasza Jezus mówi o Bogu, który otoczył Go i będzie otaczał swoją chwałą. Przed Jezusem otwiera się droga krzyża, który ma zgładzić grzechy świata – tą drogą uczniowie pójść nie mogą. Mogą jednak inaczej naśladować Mistrza.

To wówczas, po wyjściu Judasza, Jezus przekazuje swoim uczniom nowe przykazanie – przykazanie miłości. Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Musiało Mu bardzo
zależeć na tym, aby zapamiętali dobrze Jego słowa
, skoro powtórzył: abyście się wzajemnie miłowali. Miłość to testament Jezusa i sposób na naśladowanie Go. Poprzez krzyż i miłość do końca Ojciec otoczy swego Syna chwałą.

Reklama
Reklama

Dlaczego – nowe przykazanie?

Co nowego jest w tej miłości bliźniego, do której wzywa także Stary Testament (👁 Kpł 19,18.34), o której mówią w jakimś stopniu wszystkie wielkie religie? Nowością jest to, że to On, Jezus, daje to przykazanie, które także wypełnia swoim życiem.

Nie każe nam kochać się nawzajem miłością ślepą i patetyczną, wielką i pełną pasji, humanistyczną i tolerancyjną. Chce, abyśmy się nawzajem kochali JEGO Miłością. Miłością, która jest gotowa oddawać dzień po dniu życie dla drugiego i przebaczać. Miłością, która sprawiła, że Bóg umarł dla nas. Przykazanie jest nowe, bo Miłość, do której wzywa, jest nowa, świeża, niespotykana. To miłość Jezusa, którą mamy naśladować.

Miłość w… Kościele

Co ciekawe, ta miłość jest także bardzo realistyczna. W przeciwieństwie do pozostałych Ewangelistów Jan nie mówi o miłości uniwersalnej, która ma objąć cały świat. Jezus przekazuje nowe przykazanie swoim uczniom i chce, by było zachowywane przede wszystkim w ich gronie.

Reklama
Reklama

Nie znaczy to, że nowa miłość została zazdrośnie zarezerwowana tylko dla nas, chrześcijan, ale że naszym pierwszym obowiązkiem jest okazywać ją naszym bliskim, braciom i siostrom w Kościele. Budowania nowego świata nie da się rozpocząć od abstrakcyjnego kochania całego świata. Trzeba je rozpoczynać jak najkonkretniej, kochając tych, którzy stoją najbliżej nas.

Fragment pochodzi z książki „Jutro Niedziela” na rok C


FOT. STACJA7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę