Nasze projekty

Paweł Kozacki OP

Dominikanin, publicysta, blogger, były przeor Konwentu Świętej Trójcy w Krakowie oraz wieloletni redaktor naczelny miesięcznika „W drodze”. Od 1 lutego 2014 r. Prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów.

Św. Jan Chrzciciel. Twardziel z nutą zawahania

Jan Chrzciciel nie zadowalał się przeciętnością. Był radykalny i zdecydowany, odważny i jednoznaczny.

“Mamy rodzinę w Iraku”. Dominikańska odpowiedź na atak islamistów

Gdy w mediach toczy się zażarta dyskusja na temat uchodźców, wspominam inicjatywę moich młodych współbraci, którzy nie chcieli pozostać bierni wobec dramatu chrześcijańskiej społeczności w Iraku. Do konkretnego gestu solidarności zainspirowały ich irackie dominikanki. W nocy z 5 na 6 sierpnia 2014 roku dziesiątki tysięcy chrześcijan z okolic Mosulu zostało zmuszonych do ucieczki przed bojownikami […]

ŚDM: warto. Paweł Kozacki

Na zdjęciu Papież Franciszek modlący się przed grobowcem Pier Giorgio Frassatiego | © AP/FOTOLINK Od pierwszego spotkania patrzyłem na Pier Giorgia z sympatią. W latach 70. XX wieku poznałem go jako człowieka pełnego życia i szalonych pomysłów, łączącego miłość do gór i do Pana Boga. Po wstąpieniu do Zakonu, przeczytałem kilka książek o Turyńczyku i […]

Panie, co z grzesznikami? 800 lat zakonu dominikanów

O 800 latach zakonu dominikanów na świecie, kobiecych klasztorach, sposobach na dobre kazanie z ojcem Pawłem Kozackim OP, prowincjałem polskich dominikanów rozmawiają Aneta Liberacka i Judyta Syrek Ilu dzisiaj jest na świecie dominikanów? I czy więcej jest kobiet czy mężczyzn? Braci jest między pięć a sześć tysięcy i na pewno jest nas więcej niż sióstr […]

Modlitwa Jezusowa

Od kilku lat noszę na prawym nadgarstku czotkę, czyli bransoletkę składającą się z 33 bursztynowych koralików i krzyżyka. Pytają mnie czasem ludzie, co to za biżuteria. Odpowiadam wtedy, że czotka to sznur modlitewny zwany fachowo komboschoinion, służący do odliczania wezwań Modlitwy Jezusowej.

Odziedziczone ojcostwo cz. II

Moje odejście z domu rodzinnego wiązało się ze wstąpieniem do dominikanów. Zakon w procesie formacji ukazał nową przestrzeń ojcostwa w osobach mistrzów i kierowników duchowych. Wtedy także odkryłem ojcostwo Boga wobec mnie samego.

Odziedziczone ojcostwo cz. I

Dar, którym był mój rodzony ojciec stał się naturalnym fundamentem, na którym wyrosło moje własne powołanie do ojcostwa, ukształtował się sposób, w jaki traktuję ludzi szukających u mnie wsparcia.

Smak zdrady

„Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, a w zamian za to otrzymuje wzgardę i zapomnienie. Ty przynajmniej staraj się mi zadośćuczynić, o ile to będzie w twojej mocy, za ich niewdzięczność.”

SACROLABORKI: 7 grzechów. Odcinek 7: Lenistwo

Są bibliści, którzy mówią, że nawet w Raju człowiek pracował. Niezbyt w to wierzę, ale podobno tak było.

Bronię Ewy Wójciak (choć się z nią nie zgadzam)

Na wieść, że kardynała Jorge Mario Bergoglio został wybrany papieżem Ewa Wójciak, dyrektor poznańskiego Teatru Ósmego Dnia napisała na facebooku: „no i wybrali ch…, który donosił wojskowym na lewicujących księży”.

SACROLABORKI – ZAPOWIEDŹ: 7 grzechów. Odcinek 6: Łakomstwo

Już w piątek 05.04.2013 opublikujemy 6 odcinek cyklu Sacrolaborek o 7 grzechach. Tym razem o. Paweł Kozacki OP zajmie się łakomstwem.

SACROLABORKI: 7 grzechów. Odcinek 6: Łakomstwo

Jeśli połączymy potrzebę jedzenia ze światem pełnym naturalnych produktów i dodamy do tego sztukę kulinarną, to mamy dziedzinę wspaniałej rozkoszy: dar jakim jest jedzenie.

Wspieraj nas - złóż darowiznę