Nasze projekty

ŚDM: warto. Paweł Kozacki

Gdy papież Franciszek wspomniał w orędziu zapraszającym na Światowe Dni Młodzieży2016 o Frassatim, postanowiłem zorganizować mu tournée po Polsce

Reklama

Na zdjęciu Papież Franciszek modlący się przed grobowcem Pier Giorgio Frassatiego | © AP/FOTOLINK

Od pierwszego spotkania patrzyłem na Pier Giorgia z sympatią. W latach 70. XX wieku poznałem go jako człowieka pełnego życia i szalonych pomysłów, łączącego miłość do gór i do Pana Boga. Po wstąpieniu do Zakonu, przeczytałem kilka książek o Turyńczyku i moja wiedza na temat włoskiego arystokraty stała się bardziej systematyczna. Jako dominikanin bardzo ucieszyłem się beatyfikacją Frassatiego. Żałowałem tylko, że na obrazie kanonizacyjnym zniknęła z ust Błogosławionego fajka.

Reklama
Reklama


Tylko teraz książkę „Pier Giorgio Frassati” kupisz z 35% rabatem.
Promocja trwa tylko do 10 lipca!


Reklama
Reklama

Nowy etap naszych relacji zaczął się od spotkania z panią Wandą Gawrońską, siostrzenicą Pier Giorgia, która zasugerowała, żebyśmy jako dominikanie sprowadzili do Krakowa relikwie Frassatiego. Skoro trumna z jego ciałem była w miastach, gdzie odbywały się poprzednie edycje Światowych Dni Młodzieży, to nie może go zabraknąć pod Wawelem – przekonywała nas pani Wanda, krewniaczka Ciemnego Typa (P.G.Frassati był założycielem Towarzystwa Ciemnych Typów w trakcie wędrówki w góry; z grupą przyjaciół wspierali biednych i siebie nawzajem w przeżywaniu codzienności). Stwierdziłem, że szkoda byłoby, gdyby Człowiek Błogosławieństw odwiedził wyłącznie Kraków. Skoro już pofatyguje się z ziemi włoskiej do Polski, to może warto pokazać mu klasztory dominikańskie, a wspólnotom gromadzącym się wokół dominikanów, przedstawić postać Świętego?

Gdy papież Franciszek wspomniał go w orędziu zapraszającym na XXXI Światowe Dni Młodzieży, postanowiłem zorganizować Frassatiemu tournée, czyli peregrynację relikwii błogosławionego Piotra Jerzego Frassatiego po klasztorach dominikańskich.

Reklama

Dziś mogę zatem zaprosić do nawiedzenia relikwii Błogosławionego w:


Rybniku


Wrocławiu


Szczecinie


Poznaniu


Warszawie


Lublinie


Tarnobrzegu


Jarosławiu


Rzeszowie


I podczas ŚDM w Krakowie


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę