Nasze projekty

Watykan otwiera dziś swoje archiwa dotyczące Piusa XII

To wydarzenie o wielkim znaczeniu dla światowych historyków oraz wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć czy papież Pius XII rzeczywiście "milczał" wobec Holokaustu, który odbywał się za jego pontyfikatu. Dziś po raz pierwszy w historii Watykańskie Archiwum Apostolskie otworzy dla badaczy akta z tego okresu.

O zmianie podejścia do tematu świadczy już sama zmieniona nazwa departamentu zajmującego się w Stolicy Apostolskiej przechowywaniem ważnych dokumentów: to co kiedyś było Tajnym Archiwum Watykańskim dziś jest Watykańskie Archiwum Apostolskim. 

Na historyczny moment, jakim będzie od dziś otwarte dla badaczy archiwum z czasów pontyfikatu papieża Piusa XII czeka wielu historyków, którzy już wcześniej wysłali swoje aplikacje. Jednak fakt, że od dziś będą mieli dostęp do tych akt nie oznacza, że już dziś zostaną ujawnione nieznane wcześniej fakty dotyczące pontyfikatu tego papieża. – Wierzymy, że nowe dokumenty, które otworzą się w różnych archiwach Stolicy Apostolskiej, lepiej wyjaśnią, pogłębią i kontekstualizują różne aspekty pontyfikatu Piusa XII. Poważny uczony powinien brać pod uwagę mniej więcej 10 lat studiów – mówił pod koniec lutego bp Sergio Pagano, prefekt Watykańskiego Archiwum Apostolskiego. 

Kiedy w 1967 r. otwierano sprawę beatyfikacji Piusa XII, św. Paweł VI utworzył komitet historyków, który badał życie i zachowanie jego poprzednika, zwłaszcza wydarzenia II wojny światowej. Praca komitetu zaowocowała opublikowaniem 11-tomowego zbioru dokumentów dotyczących papiestwa Piusa XII w tym burzliwym okresie. 

Reklama
Reklama

Badacze i historycy są podzieleni względem oceny działań Piusa XII w czasie II wojny światowej. Według jednych papież milczał i nic nie robił wobec doniesień o masowej eksterminacji Żydów, według innych – milczał, ale po cichu robił bardzo wiele. 

ad, Vatican Insider/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite