Nasze projekty

„Pośród kryzysów Pan rzuca nam wyzwanie rozbudzenia solidarności między nami”

– Solidarność kierowana wiarą pozwala nam przekładać miłość Boga na naszą zglobalizowaną kulturę, nie poprzez budowanie wież czy murów, które dzielą, a następnie upadają, ale poprzez budowanie wspólnot i wspieranie procesów prawdziwie ludzkiego i solidnego rozwoju – powiedział Papież Franciszek. Dziś odbyła się pierwsza od pół roku papieska audiencja ogólna z udziałem wiernych.

fot. Vatican News/ YouTube
Audiencja odbyła się na dziedzińcu św. Damazego Pałacu Apostolskiego, a papież kontynuując cykl katechez na temat „Uleczyć świat” mówił dziś o powiązaniu solidarności z wiarą.
Po przybyciu na dziedziniec św. Damazego papież przeszedł między zgromadzonymi wiernymi i wymienił z niektórymi kilka słów. Ucałował też flagę Libanu, którą przywieźli pielgrzymi i przez chwilę modlił się w ciszy, trzymając ją.

Franciszek przywitał się z biskupami oraz pracownikami Sekretariatu Stanu, którzy co tydzień wspierają go w pozdrowieniach w różnych językach. Na początek audiencji odczytany został fragment z Dziejów Apostolskich, zawierający opis Zesłania Ducha Świętego (Dz 2, 1-4).

Papież zaczął swoją katechezę od radosnego stwierdzenia: „Po wielu miesiącach podejmujemy na nowo nasze spotkania twarzą w twarz, a nie przed ekranem. To piękne!” Franciszek zwrócił też uwagę, że pandemia uwypukliła naszą współzależność, a zatem aby wyjść z obecnego kryzysu lepszymi, powinniśmy to uczynić wspólnie, wszyscy razem, solidarnie.

Kiedy o tym zapominamy nasza współzależność staje się zależnością jednych od drugich, pogłębiając nierówności i marginalizację; słabnie tkanka społeczna, a środowisko naturalne ulega degradacji.

Reklama

Papież przypomniał także słowa Jana Pawła II, że „zasada solidarności jest dziś potrzebna bardziej niż kiedykolwiek i przestrzegł przed różnymi postaciami egoizmu, umacniającymi „struktury grzechu”. Wskazał także, że solidarność wymaga „uformowania nowej mentalności, kierującej się pojęciami wspólnoty, priorytetu życia wszystkich w stosunku do posiadania dóbr przez niektórych” i podkreślił, że być solidarną i przynosić owoce, współzależność potrzebuje silnego zakorzenienia w tym, co ludzkie oraz w naturze stworzonej przez Boga. Franciszek przypomniał przestrogę, płynącą z historii o wieży Babel – próby dojścia do nieba z pominięciem związku z tym, co ludzkie, ze stworzeniem i ze Stwórcą. Papież zauważył, że przeciwieństwem wieży Babel jest Pięćdziesiątnica. Duch Święty tworzy jedność w różnorodności, tworzy harmonię.Pięćdziesiątnica pokazuje, że drugi człowiek nie jest jedynie narzędziem, jedynie „siłą roboczą”, ale uczestniczy całym sobą w budowaniu wspólnoty.

Solidarna różnorodność posiada «przeciwciała», aby wyjątkowość każdego – która jest darem, wyjątkowym i niepowtarzalnym – nie zapadła na chorobę indywidualizmu, egoizmu. Solidarna różnorodność posiada również przeciwciała uzdrawiające struktury i procesy społeczne, które wypaczyły się w systemy niesprawiedliwości i ucisku. Dlatego też solidarność jest dziś drogą, którą należy przebyć ku światu po pandemii, ku uzdrowieniu z naszych chorób interpersonalnych i społecznych.

Papież stwierdził, że „pośród kryzysów i burz Pan rzuca nam wyzwanie i zachęca do rozbudzenia i uaktywnienia tej solidarności, zdolnej nadać solidność, wsparcie i sens tym czasom, kiedy wszystko zdaje się ponosić klęskę”. – Niech kreatywność Ducha Świętego zachęca nas do tworzenia nowych form rodzinnej gościnności, owocnego braterstwa i powszechnej solidarności – powiedział na koniec Franciszek.

Reklama

Na zakończenie audiencji Franciszek przypomniał, że przed miesiącem doszło w Bejrucie do tragicznego wybuchu, w którym straciło życie wiele osób. Podkreślając rolę Libanu na Bliskim Wschodzie, a także zagrożenia związane z niestabilnością papież zachęcił Libańczyków, by włączyli się aktywnie w odbudowę swej ojczyzny, wsparci międzynarodową solidarnością. Ojciec Święty wezwał by przeżywać piątek 4 września jako Światowy Dzień Modlitwy i Postu w intencji Libanu. Dodał, że tego dnia uda się tam jego osobisty wysłannik – kardynał Sekretarz Stanu, Pietro Parolin.

W swoich pozdrowieniach Papież zwrócił się też do Polaków.

Serdecznie pozdrawiam Polaków. Drodzy bracia i siostry, w minionych dniach w Polsce obchodzono 40-lecie Porozumień, które – jako owoc solidarności uciśnionych – dały początek Związkowi Zawodowemu „Solidarność” i historycznym przemianom politycznym w waszym kraju i w Europie Środkowej. Dziś mówimy o solidarności w kontekście pandemii. Zawsze aktualne jest to, co powiedział św. Jan Paweł II: „Nie ma solidarności bez miłości. Więcej, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, […] która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałomyślnego dawania”. Drodzy bracia i siostry, bądźcie wierni tej miłości! Z serca wam błogosławię.

Reklama

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę