Nasze projekty

Papież wspominał emigrantów z Polski

To migranci budują kraj, tak samo jak zbudowali Europę. Europa powstała z wielu fal migracyjnych na przestrzeni wieków – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze skalabrynianami, zakonnikami pracującymi wśród migrantów. Wspomniał też swoje spotkania z emigrantami z Polski.

Spotkanie ze skalabrynianami odbyło się w poniedziałek 29 października, ale watykańskie media podają zapis wypowiedzi Franciszka dopiero dzisiaj.

Franciszek nawiązał do swych doświadczeń z Argentyny, która jest, jak zauważył, koktajlem fal migracyjnych. – Ja sam jestem synem migrantów, i pamiętam jak po wojnie – byłem wtedy 10, 12-letnim chłopcem – tam, gdzie pracował mój tata przybyli Polacy, wszyscy migranci. Zostali przyjęci bardzo dobrze. Argentyna ma to doświadczenie przyjmowania, bo była praca i migranci byli potrzebni – dodał Ojciec Święty.

Franciszek zaapelował też do zakonników, aby dbali o swych współbraci w podeszłym wieku, by nie odsyłali ich do domów opieki, lecz jak najdłużej zachowali ich we wspólnocie. Jako przestrogę opowiedział im historię, którą sam usłyszał jako dziecko od swej babci. Z pewną rodziną mieszkał dziadek wdowiec. W pewnym momencie tak bardzo brudził się przy jedzeniu, że ojciec rodziny postanowił, że odtąd będzie jadł sam przy własnym stole w kuchni. Kilka dni później ojciec wracając z pracy do domu, zobaczył, jak jego mały synek zestawia z desek kolejny mały stół. To dla ciebie tato, abyś miał na czym jeść, kiedy będziesz stary – powiedział mu synek. – W dzisiejszym społeczeństwie, kulturze istnieje niebezpieczeństwo, że osoby starsze będą traktowane jak śmieci – dodał papież, komentując tę zasłyszaną w dzieciństwie historię.

Reklama
Reklama

 

KAI/ad

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite