Nasze projekty

Papież o miłości dzieci do rodziców oraz sytuacji w Syrii, Jemenie i na Ukrainie

Kiedy miłość do rodziców i dzieci jest ożywiana i oczyszczana przez miłość Pana, wówczas staje się ona w pełni owocna i przynosi owoce dobra w samej rodzinie i daleko poza nią - mówił dziś Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Wspominał też o trudnej sytuacji dzieci w Syrii i Jemenie.

W rozważaniu Franciszek zaznaczył, że dzisiejsza Ewangelia zachęca nas do życia w pełni i przylgnięcia do Pana. „Jezus żąda od swoich uczniów, aby poważnie potraktowali wymagania ewangeliczne, nawet jeśli trzeba do tego poświęcenia i trudu” – powiedział.

Odnosząc się do pierwszego wymagającego żądania Jezusa, jakim jest przedkładanie miłości do Niego nad uczucia rodzinne papież zwrócił uwagę, że Jezus na pewno nie zamierza lekceważyć miłości do rodziców i dzieci, ale wie, że więzy pokrewieństwa, jeśli są stawiane na pierwszym miejscu, mogą odbiegać od prawdziwego dobra tym bardziej, że niekiedy uczucia rodzinne mieszają się z decyzjami sprzecznymi z Ewangelią. „Kiedy natomiast miłość do rodziców i dzieci jest ożywiana i oczyszczana przez miłość Pana, wówczas staje się ona w pełni owocna i przynosi owoce dobra w samej rodzinie i daleko poza nią” – powiedział Ojciec Święty.

Nawiązując do kolejnego żądanie jakim jest niesienie swego krzyża i podążania z nim za Jezusem papież przestrzegł, by nie szukać „dróg na skróty”, gdyż „nie ma prawdziwej miłości bez krzyża, to znaczy bez ceny, którą trzeba zapłacić osobiście”. „Krzyż niesiony wraz z Jezusem nie przeraża, ponieważ jest On zawsze u naszego boku, aby nas wspierać w godzinie najcięższej próby, aby dać nam moc i odwagę” – powiedział Franciszek.

Reklama
Reklama

Mówiąc o dążeniu do „zachowania swojego życie”, przyjmującego postawę lękliwości i egoizmu papież zaznaczył, że Jezus napomina nas mówiąc: „Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je znajdzie”. „To jest paradoks Ewangelii. Ale mamy, dzięki Bogu, również i tego bardzo wiele przykładów! Pełnię życia i radości znajdujemy oddając siebie za Ewangelię i za braci, z otwartością, akceptacją i życzliwością” – powiedział Ojciec Święty.

Mówiąc o geście „podania kubka świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych” papież zaznaczył, że „szczodra wdzięczność Boga Ojca bierze pod uwagę nawet najmniejszy gest miłości i służby uczyniony dla braci”. „Wdzięczność, uznanie jest przede wszystkim znakiem dobrego wychowania, ale jest także cechą wyróżniającą chrześcijanina. Jest to prosty, ale prawdziwy znak królestwa Bożego, które jest królestwem bezinteresownej i wdzięcznej miłości” – powiedział Franciszek.

Na zakończenie papież wezwał: „Niech Najświętsza Maryja Panna, która umiłowała Jezusa bardziej niż swoje życie i szła za Nim aż po krzyż, pomaga nam zawsze stawać przed Bogiem z ochotnym sercem, pozwalając, aby Jego Słowo osądziło nasze postawy i nasze wybory”.

Reklama
Reklama

Po modlitwie papież odniósł się do bieżących wydarzeń.

– W najbliższy wtorek, 30 czerwca, odbędzie się IV Konferencja Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych, której celem będzie `wspieranie przyszłości Syrii i regionu`. Módlmy się za to ważne spotkanie, aby mogło poprawić dramatyczną sytuację narodu syryjskiego i narodów sąsiednich, zwłaszcza Libanu, w kontekście poważnych kryzysów społeczno-politycznych i gospodarczych, które pandemia uczyniła jeszcze trudniejszymi. Pomyślcie, że są głodujące dzieci, które nie mają co jeść. Proszę przywódców, aby potrafili doprowadzić do pokoju!”

– powiedział papież.

Reklama

Prosił też o o modlitwę w intencji mieszkańców Jemenu i Ukrainy.

– Zachęcam do modlitwy także za mieszkańców Jemenu, tak i tam zwłaszcza za dzieci, które cierpią z powodu niezwykle poważnego kryzysu humanitarnego, a również za tych, którzy ucierpieli w wyniku poważnych powodzi na Zachodniej Ukrainie: oby doświadczyli pociechy Pana i pomocy braci

– powiedział papież.

Według najnowszego raportu ONZ w Jemenie mamy dziś do czynienia z najpoważniejszym kryzysem humanitarnym na świecie. W wyniku trwającego tam konfliktu gospodarka uległa kompletnemu rozkładowi. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni ceny żywności wzrosły o 10, 20 proc. Nie dociera pomoc z zewnątrz. 2 mln dzieci cierpi na niedożywienie. Przewiduje się, że do końca tego roku umrze 6,6 tys. dzieci poniżej 5 roku życia.

Z kolei znaczne opady w dniach 22-24 czerwca spowodowały katastrofalną powódź na Ukrainie Zachodniej. W obwodach iwanofrankowski, lwowskim, czerniowieckim i tarnopolskim 3 tys. 871 miejscowości pozostaje zalanych. W wyniku powodzi zginęło kilka osób, zniszczeniu uległy domy, drogi, mosty oraz zapory.

Na zakończenie papież pozdrowił wszystkich rzymian i pielgrzymów z Włoch i innych krajów. – Widzę flagi polską, niemiecką i wiele innych. W szczególności pozdrawiam wszystkich, którzy uczestniczyli dziś rano w Rzymie we Mszy świętej w obrządku kongijskim, modląc się za Demokratyczną Republikę Konga. Pozdrawiam obecną tutaj delegację kongijską. Dzielni są ci Kongijczycy!” – powiedział Franciszek.

KAI/ad

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę