Nasze projekty

Msze w kościołach Włoch bez wiernych. Papież apeluje o wielką modlitwę

Zgodnie z nakazem władz państwowych do dnia 3 kwietnia zostają na terenie całych Włoch zawieszone Msze św. w kościołach, pogrzeby i inne zgromadzenia publiczne. W związku z tą niezwykłą sytuacją, spowodowaną epidemią koronawirusa, papież Franciszek poprosił w porannej Mszy o wielką modlitwę w intencji oddalenia wirusa.

Wyjątkowo papieska Msza św. sprawowana rano z Domu św. Marty była dziś transmitowana na żywo przez Internet. Intencją, w której modlił się papież, były wszystkie osoby zarażone koronawirusem oraz zmarłe z jego powodu. Według statystyk Włochy są po Chinach drugim krajem świata z największą liczbą zgonów spowodowanych wirusem Covid-19.

Włoska Rada Ministrów wydała zarządzenie zawieszające do piątku 3 kwietnia uroczystości cywilne i religijne, w tym pogrzebowe. Episkopat tego kraju natychmiast poinformował, że zastosuje się do tego zarządzenia. „Restrykcyjne środki zarządzone przez władze biskupi, kapłani i wierni przyjmują z bólem. Jednocześnie pragniemy przyczynić się do ochrony zdrowia publicznego” – czytamy w komunikacie biskupów. Przepisy początkowo wprowadzone tylko przez niektóre diecezje, teraz zostały potwierdzone dla całych Włoch.

Do tej trudnej sytuacji odniósł się dziś papież Franciszek, ogłaszając, że codziennie będzie teraz modlił się na Mszy porannej w intencji oddalenia epidemii. – Potrzeba potężnej modlitwy w tej sprawie – mówił.

Reklama
Reklama

W homilii jednak odnosił się do czytań z dnia i mówił o potrzebie uznania własnych grzechów.

– Nie chodzi o sporządzanie tylko listy swoich grzechów, bo to pozostaje tylko na poziomie głowy. Chodzi o prawdziwe wyznanie, które płynie z serca, z zawstydzenia grzechem, jaki popełniłem. Wstyd za nasze grzechy jest łaską, o którą musimy prosić. Taki szczery wstyd dotyka serca Boga – podkreślił papież.

ad, ANSA/Stacja7

Reklama
Reklama

 

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite