Nasze projekty

Franciszek: Niech Matka Boża Częstochowska będzie wzorem wsłuchiwania się i pokornego rozważania słów Jezusa

„Potrzebujemy pielgrzymowania do tych oaz pocieszenia i miłosierdzia, gdzie wiara jest wyrażana w języku matczynym; gdzie składamy trudy życia w ramionach Matki Bożej i wracamy do życia z pokojem w sercu” – stwierdził Ojciec Święty odnosząc się do sanktuariów maryjnych podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Fot. Vatican Media Live/YouTube, Wikipedia

Papież Franciszek swoją katechezę poświęcił osobie św. Juana Diego oraz ogromnego znaczenia zwłaszcza dla kontynentu amerykańskiego sanktuarium Matki Bożej w Guadelupe.

„Ewangelizacja kultur wymaga wytrwałości”

Papież zauważył, że ewangelizacja Ameryki Łacińskiej nastąpiła wcześniej od objawień w Guadelupe, ale to właśnie w ich trakcie Matka Boża pojawia się ubrana w szaty tubylców, mówi ich językiem, przyjmuje i miłuje lokalną kulturę. Podkreślił, że Ewangelię należy przekazywać w języku matczynym i wyraził wdzięczność matkom i babciom, przekazującym wiarę swoim dzieciom i wnukom.

Następnie Franciszek przypomniał historię objawień w Guadelupe i związaną z nimi postać św. Juana Diego, który musiał pokonywać różne przeszkody. Aby głosić nie wystarczy bowiem dawanie świadectwa o dobru, trzeba umieć znosić zło. Także dzisiaj, w wielu miejscach, inkulturacja Ewangelii i ewangelizacja kultur wymaga wytrwałości i cierpliwości, wymaga nie lękania się konfliktów, nie zniechęcania się – zauważył Ojciec Święty.

Reklama

CZYTAJ: Sanktuarium Matki Bożej… Dobrego Zdrowia! O wyjątkowym miejscu opowiada o. Adam Szustak

Matka Boża jak dobra matka

Papież przestrzegł także przed pokusą ustępliwości w głoszeniu. Natomiast Matka Boża, pocieszając, pobudza nas do pójścia naprzód, a tym samym sprawia, że wzrastamy. Postępuje jak dobra matka, która śledząc kroki swojego syna, wprowadza go w wyzwania świata – wskazał papież.

Nawiązując ponownie do postaci św. Juana Diego Franciszek zaznaczył, że kiedy jest wola i posłuszeństwo, Bóg może dokonać czegoś nieoczekiwanego, w czasach i w sposób, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. W ten sposób powstało sanktuarium w Guadelupe, o które prosiła Dziewica Maryja.

Reklama

ZOBACZ: Święta wędrówka. Jak pielgrzymka może przemienić twoje życie i rozwijać duchowość

Potrzebujemy pielgrzymowania!

Ojciec Święty przypomniał, że Juan Diego po tym wydarzeniu za zgodą biskupa poświęcił swoje życie sanktuarium. Przyjmował pielgrzymów i ich ewangelizował. Zaznaczył, że tak dzieje się w sanktuariach maryjnych, gdzie każdy czuje się jak w domu i doświadcza tęsknoty za Niebem.

Potrzebujemy pielgrzymowania do tych oaz pocieszenia i miłosierdzia, gdzie wiara jest wyrażana w języku matczynym; gdzie składamy trudy życia w ramionach Matki Bożej i wracamy do życia z pokojem w sercu – stwierdził papież na zakończenie swojej katechezy.

Reklama

Stać się wiarygodnymi świadkami miłości wobec bliźnich

Papież zwrócił się także do Polaków. Za kilka dni obchodzić będziecie uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Niech Ta, do której wierni pielgrzymują jak do domu ukochanej Matki, będzie dla Was wzorem wsłuchiwania się i pokornego rozważania słów Jezusa Chrystusa. W ten sposób staniecie się wiarygodnymi świadkami miłości wobec bliźnich, zwłaszcza ludności ukraińskiej, cierpiącej z powodu wojny.

KAI, zś/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę