Nasze projekty

W Czechach powstała kopia fatimskiej Kaplicy Objawień. Wkrótce odbędzie się jej poświęcenie

Na początku września w Koclířovie koło miasta Svitavy w Czechach zostanie poświęcona replika kaplicy objawień z sanktuarium maryjnego w Fatimie. Repliki kaplicy istnieją już w kilku miejscach na świecie jako miejsca modlitwy i pielgrzymek.

Cathopic/Angelo Senchuke, LC

Oczekuje się, że w uroczystości wezmą udział przedstawiciele konferencji biskupich z 13 krajów Europy Środkowej i Wschodniej, poinformował katolicki portal internetowy cirkev.cz.

Ceremonia poświęcenia wiernej kopii kaplicy w mieście położonym około 70 kilometrów na północ od Brna ustanowi odrębny region Europy Wschodniej dla Światowego Apostolatu Fatimskiego, podobny do obecnie istniejących regionów w Ameryce Łacińskiej (Portoryko), Ameryce Środkowej (Panama), Azji (Filipiny) i Oceanii (Samoa).

Konsekracja odbędzie się w sobotę 2 września i będzie połączona z sympozjum teologicznym. Wśród uczestników będą m.in. emerytowany arcybiskup Pragi kard. Dominik Duka, biskup Hradec Králové Jan Vokál oraz nuncjusz apostolski w Republice Czeskiej abp Jude Thaddeus Okolo. Ze strony Apostolatu Fatimskiego spodziewany jest udział rektora sanktuarium w Fatimie ks. Carlosa Cabecinhasa i sekretarza generalnego Światowego Apostolatu Fatimy Nuno Prazeresa. Honorowy patronat nad dokończeniem budowy objął w 2022 roku premier Czech Petr Fiala.

Reklama

ZOBACZ: 10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Replikę kaplicy ma otrzymać każdy region Światowego Apostolatu Fatimskiego

Fatima jest jednym z największych sanktuariów maryjnych na świecie. Niedawno, 5 sierpnia, to portugalskie sanktuarium odwiedził papież Franciszek w ramach Światowych Dni Młodzieży. W 1917 r. troje pastuszków powiedziało, że kilkukrotnie w pobliżu Fatimy, nad dębem ostrolistnym i „bardziej promienna niż słońce” ukazała się im Matka Boża. Podczas niektórych objawień Maryja wypowiedziała proroctwa, które stały się znane jako „tajemnice fatimskie”. Dziś na miejscu dębu znajduje się tak zwana Kaplica Objawień, obecnie niepozorna i nieco na uboczu między dwiema dużymi bazylikami w Fatimie.

Repliki kaplicy istnieją już w kilku miejscach na świecie jako miejsca modlitwy i pielgrzymek. Wierni mogą tam „otrzymać te same łaski, co w sanktuarium Maryjnym w Fatimie w Portugalii”. Replikę kaplicy ma otrzymać każdy region Światowego Apostolatu Fatimskiego, aby rozwijać pobożność maryjną, powiedział mediom czeskim wieloletni przewodniczący Światowego Apostolatu Fatimskiego, Américo Pablo López Ortiz.

Reklama

López wcielił w życie koncepcję Domingi Guzmán Florit (1897-1993), założycielki Zgromadzenia Sióstr Dominikanek z Fatimy, aby na całym świecie tworzyć repliki Kaplicy Objawień. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny tej portorykańskiej zakonnicy.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę