Nasze projekty

Abp Grzegorz Ryś w gronie nowych kardynałów. Publikujemy pełną listę nowych kardynałów

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś znalazł się w gronie nowych kardynałów, jakich nazwiska ogłosił dziś papież Franciszek.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Papież Franciszek na koniec dzisiejszej modlitwy „Anioł Pański” ogłosił kreację 21 nowych kardynałów. Wśród nich znalazł się abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Jak zapowiedział papież, konsystorz odbędzie się 30 września. Będzie to dziewiąty konsystorz podczas pontyfikatu papieża Franciszka.

Wśród nominatów jest 18 duchownych poniżej 80. roku, mających prawo udziału w konklawe, i trzech powyżej 80. roku, którzy nie będą już elektorami nowego papieża.

Wśród ogłoszonych nazwisk nowych kardynałów są m.in. niedawno mianowani szefowie Dykasterii Kurii Rzymskiej: ds. Biskupów – abp Robert Francis Prevost, ds. Kościołów Wschodnich – abo Claudio Gugerotti i ds. Nauki Wiary – abp Víctor Manuel Fernández, a także łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

Reklama

Publikujemy pełną listę nowo mianowanych kardynałów:

Kardynałowie z prawem udziału w konklawe (elektorzy):

 1. Abp Robert Francis Prevost, O.S.A., prefekt Dykasterii ds. Biskupów (USA)
 2. Abp Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii Kościołów Wschodnich (Włochy)
 3. Abp Víctor Manuel Fernandez, Prefekt Dykasterii Nauki Wiary (Argentyna)
 4. Abp Emil Paul Tscherrig, nuncjusz apostolski (Szwajcaria)
 5. Abp Christophe Louis Yves Georges PIERRE, nuncjusz apostolski (Francja)
 6. Abp Pierbattista PIZZABALLA, patriarcha łaciński Jerozolimy (Włochy)
 7. Abp Stephen BRISLIN, Arcybiskup Città del Capo (Kapsztad, RPA)
 8. Abp Ángel Sixto ROSSI, S.J., Arcybiskup Kordoby (Argentyna)
 9. Abp Luis José RUEDA APARICIO, Arcybiskup Bogoty (Kolumbia)
 10. 10. Abp. Grzegorz RYŚ, Arcybiskup Łodzi (Polska)
 11. 11. Apb Stephen Ameyu Martin MULLA, Arcybiskup Dżuby (Sudan Południowy)
 12. 12. Abp José COBO CANO, Arcybiskup Madrytu (Hiszpania)
 13. 13. Abp Protase RUGAMBWA, Arcybiskup koadiutor Tabory (Tanzania)
 14. 14. Bp Sebastian FRANCIS, Biskup Penangu (Malezja)
 15. 15. Bp Stephen CHOW SAU-YAN, S.J., Biskup Hong Kongu (Chiny, Hongkong)
 16. 16. Bp François-Xavier BUSTILLO, O.F.M. Conv., biskup Ajaccio (Francja-Korsyka)
 17. 17. Bp Américo Manuel ALVES AGUIAR, biskup pomocniczy Lizbony (Portugalia)
 18. 18. Ks. Ángel FERNÁNDEZ ARTIME, s.d.b., generał salezjanów (Hiszpania)

Kardynałowie ponad 80-letni (bez prawa udziału w konklawe):

Reklama

19. Agostino MARCHETTO, nuncjusz apostolski.
20. Abp Diego Rafael PADRÓN SÁNCHEZ, arcybiskup senior Cumaná
21. Luis Pascual DRI, OFM Cap., spowiednik w sanktuarium Nostra Signora di Pompei w Buenos Aires


Abp Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. w Krakowie. Do krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego wstąpił w 1982 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego w katedrze wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej, na którym, po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i św. Katarzyny w Kętach, został zatrudniony i podjął studia doktoranckie. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2000 r. habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.

W latach 2004–2007 był dyrektorem Archiwum Kapituły Metropolitalnej w Krakowie, a od 2007 do 2011 r. rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W latach 2010–2011 przewodniczył Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce.

Reklama

28 września 2011 r. otrzymał sakrę biskupią z rąk kard. Stanisława Dziwisza. W swoim herbie przyjął zawołanie: Virtus in infirmitate (Moc w słabości).

W latach 2005–2017 kierował Katedrą Historii Kościoła w Średniowieczu, a następnie Katedrą Historii Starożytnej i Średniowiecznej w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Był członkiem komisji historycznych w procesach beatyfikacyjnych – między innymi w procesie Jana Pawła II. W 2017 r. został uhonorowany przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa prestiżową Nagrodą im. Klemensa Bąkowskiego.

W czasach krakowskich owocną pracę naukową łączył z zaangażowaniem duszpasterskim: wcześnie związany z Ruchem Światło-Życie, aktywnie uczestniczył w życiu Drogi Neokatechumenalnej, wspólnot takich jak Chrześcijańskie Braterstwo Osób Chorych i Niepełnosprawnych oraz namARKA, przez 25 lat corocznie był przewodnikiem grupy 6. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę.

Zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny, był współtwórcą i wykładowcą kursu „ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich” (od 2010), inicjatorem spotkania w intencji pokoju z udziałem chrześcijan, Żydów i muzułmanów „Echo Asyżu w Krakowie” (2011), a także serii spotkań „Dziedziniec Pogan” poświęconych dialogowi między wierzącymi a niewierzącymi w formule zaproponowanej przez papieża Benedykta XVI.

W latach 2013–2017 był członkiem kapituły Nagrody im. ks. Stanisława Musiała przyznawanej przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze” za zasługi dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. W latach 2012–2018 należał do Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. W 2019 r. został uhonorowany Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego przyznanym przez Towarzystwo Jana Karskiego.

14 września 2017 r., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka Arcybiskupem Metropolitą Łódzkim.

13 października 2017 r. podczas 377. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie został wybrany do Rady Stałej na pierwszą pięcioletnią kadencję.

4 listopada 2017 roku, we wspomnienie św. Karola Boromeusza, odbył się jego uroczysty ingres do katedry łódzkiej.

29 czerwca 2018 r. otrzymał od papieża Franciszka paliusz, który został mu uroczyście nałożony 5 października 2018 r. w katedrze łódzkiej przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio.

25 czerwca 2020 r. został mianowany przez papieża Franciszka administratorem apostolskim sede plena diecezji kaliskiej, a od 17 października 2020 roku administrator apostolski sede vacante. 

W Konferencji Episkopatu Polski, w latach 2011-2021 przewodniczył Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa KEP. Wraz z Zespołem powołał Ogólnopolską Szkołę Ewangelizatorów, zorganizował Kongresy Nowej Ewangelizacji w Kostrzynie (o ewangelizacji), Warszawie (o parafii), Skrzatuszu (o wsi), Częstochowie (o bierzmowaniu), Gnieźnie (o rodzinie) oraz rekolekcje dla Polonii w Niemczech, Francji, Anglii i dwukrotnie w Stanach Zjednoczonych. Na czas Światowych Dni Młodzieży powołał w Krakowie Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji (2016). Od października 2022 roku jest przewodniczącym Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Jest autorem wielu publikacji (ponad 40 pozycji), zarówno naukowych, jak i popularnych z zakresu historii, teologii i duchowości, cenionym kaznodzieją i rekolekcjonistą. Jak sam mówi, jego jedyną ambicją jest przekazywanie słowa Bożego. Posługuje zarówno w archidiecezji łódzkiej (m.in. doroczne rekolekcje kapłańskie, rekolekcje wielkopostne dla młodzieży „Arena Młodych”, „Rekolekcje dla Łodzi”), jak i podczas cyklicznych wydarzeń ogólnopolskich na Polach Lednickich, Przystanku Jezus w Kostrzynie nad Odrą, rekolekcji Strefa Chwały Festiwal w Starym Sączu, Zjazdów Gnieźnieńskich, na spotkaniach Taizé, Chemin Neuf i innych. Jest autorem rozważań Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

źródło: archidiecezja.lodz.pl


vaticannews.va, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę