Nasze projekty

Zakaz publicznych mszy na Słowacji. Episkopat apeluje o złagodzenie obostrzeń

Abp Stanislav Zvolenský, przewodniczący episkopatu Słowacji, zawrócił się do premiera Eduarda Hegera o umożliwienie publicznego sprawowania nabożeństw. Z powodu wprowadzonego w tym kraju lockdownu, w mszy świętej może uczestniczyć maksymalnie 6 osób.

fot. Alessandro Vicentin/Cathopic

Jak przekazało biuro prasowe episkopatu, abp Zvolenský zwrócił się do premiera o umożliwienie publicznego uczestnictwa w nabożeństwach, z zachowanie niezbędnych ograniczeń.

„Metropolita bratysławski rozmawiał dziś z szefem rządu o sytuacji pandemicznej, zwłaszcza w związku z obowiązującym obecnie lockdownem” – poinformowano.

Przewodniczący episkopatu omówił z premierem obecną debatę społeczną na temat praw człowieka, do których z natury należy także prawo do wyznawania swej wiary.

Reklama

Omówili reakcje, które towarzyszyły powszechnemu zamykaniu kościołów w społeczeństwie. Stwierdzili, że celem negocjacji nie powinna być reakcja na wywoływane emocje, lecz skuteczny sposób poszanowania wolności religijnej jako istotnej części życia społecznego, także w sytuacji pandemii.

Od 25 listopada na Słowacji we msza św. może uczestniczyć maksymalnie sześć osób. Są to zatem jedynie ci, którzy są potrzebni podczas odprawiania mszy św. Możliwa jest jednak indywidualna opieka duszpasterska.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę