Słowacki parlament debatuje nad ustawą pro life. Ma ona zmniejszyć liczbę aborcji oraz zwiększyć pomoc dla kobiet

Parlament Słowacji pracuje nad ustawą zaproponowaną przez posłów z ruchu OĽaNO. Dotyczy ona ograniczenia aborcji oraz systemowej pomocy dla kobiet. „Nie chodzi tylko o to, by matka wybrała życie swojego dziecka, ale także o pomoc matce w podjęciu tej decyzji” - napisała na swoim Facebooku Anna Zaborska z ruchu OLaNO.

fot. Tima Miroshnichenko / Pexels

Propozycja nowej ustawy aborcyjnej

Projekt został przedstawiony na posiedzeniu Rady Narodowej 31 sierpnia. W dokumencie zaproponowano, by przedłużyć obowiązkowy okres oczekiwania na aborcję z 48 do 96, a według lokalnych mediów – do 72 godzin „o ile nie istnieje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia kobiet”. Ustawa wprowadziłaby także zakaz reklamowania aborcji.

W projekcie przewiduje się także więcej systemowego wsparcia dla matek – dotyczy to m.in. pomocy finansowej. Jak napisała na swoim fanpage’u Zaborska, kobiety mają otrzymać nie tylko nie tylko informacje o charakterze medycznym od lekarza, ale także wsparcie społeczne, finansowe, psychologiczne” jeśli zdecydują się zrezygnować z aborcji.

Krytyka ze strony zwolenników aborcji

Obecnie na Słowacji aborcja jest legalna do 12. tygodnia ciąży na żądanie oraz później w przypadku zagrożenia życia matki. Zwolennicy aborcji, w tym Amnesty International, ostro skrytykowali przedstawiony przez Zaborską projekt ustawy.

Reklama
Reklama

Dunja Mijatović, komisarz ds. praw człowieka w Radzie Europy, napisała do słowackich posłów list, w którym twierdzi, że ustawa „wprowadzi Republikę Słowacką w konflikt z jej międzynarodowymi zobowiązaniami w zakresie praw człowieka i zagrozi zdrowiu kobiet i prawom reprodukcyjnym”.

Papież Franciszek zwrócił uwagę na temat aborcji wracając z pielgrzymki apostolskiej na Słowacji we wrześniu tego roku. „Aborcja to więcej niż problem. To zabójstwo” – powiedział Papież w rozmowie z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Bratysławy do Rzymu. To zabójstwo. Nie ma terminów pośrednich. Ten, kto dokonuje aborcji, zabija – stwierdził papież.

CZYTAJ WIĘCEJ: Papież: Politycy, którzy popierają aborcję, są „poza wspólnotą”

Reklama
Reklama

Kolejna próba

To kolejna próba ograniczenia aborcji i zwiększenia pomocy dla kobiet. W październiku 2020 roku w słowackim parlamencie przepadła ustawa zaostrzająca przepisy aborcyjne. Zakładała ona podobnie jak tegoroczna, że aborcja wciąż byłaby dozwolona do 12. tygodnia ciąży, ale czas oczekiwania na nią byłby wydłużony do 96 godzin. Ponadto dokument zakazywał klinikom aborcyjnym reklamowania swoich usług. Projekt ustawy zakładał także, że kobiety musiałyby podać przyczynę swojej decyzji o aborcji.

Do uchwalenia tej ustawy zabrakło jednego głosu. Według mediów wynik głosowania był przypadkowy, ponieważ w ostatnim głosowaniu nie wzięło kilku z konserwatywnych parlamentarzystów, którzy deklarowali poparcie dla zaostrzenia przepisów.

os, CNA, euractiv.pl / Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę