Nasze projekty

Setki kościołów podświetlonych na czerwono. 17 listopada rusza #RedWeek

W dniach 17-24 listopada, w ramach kampanii #RedWeek setki katedr, kościołów, pomników i budynków publicznych na całym świecie zostanie podświetlonych światłem w kolorze czerwonym. Akcja ma za zadanie zwrócenie uwagi na problem prześladowań chrześcijan oraz ograniczenia wolności religijnej.

fot. Mazur - Catholic Church England and Wales - Flickr

W dniach 17-24 listopada odbywać się będzie kampania #RedWeek, w ramach której setki katedr, kościołów, pomników i budynków publicznych na całym świecie zostanie podświetlonych kolorem czerwonym, symbolizując w ten sposób przelaną krew wyznawców Chrystusa. Celem jest zwrócenie uwagi świata na problem prześladowań chrześcijan oraz wolności religijnej.

#RedWeek została zainicjonowana w 2015 roku przez międzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie i obejmuje zasięgiem niemalże cały świat. Jest ona klarownym przesłaniem solidarności z prześladowanymi chrześcijanami na całym świecie – podkreślił prezydent wykonawczy PKWP Thomas Heine-Geldern.

„Wolność wyznawania religii jest jednym z filarów liberalnej demokracji”

Akcja rozpocznie się 17 listopada, w austriackiej katedrze św. Stefana w Wiedniu. W tym roku organizatorzy szczególną uwagę chcą zwrócić na kwestię dziewcząt i kobiet ze środowisk chrześcijańskich i innych mniejszości wyznaniowych, które cierpią z powodu uprowadzeń, przymusowych małżeństw, przymusowych konwersji i przemocy seksualnej. Dla nas wolność wyznawania religii jest jednym z filarów liberalnej demokracji. Każda forma dyskryminacji ze względu na przynależność religijną musi być zdecydowanie odrzucona – dodaje Heine-Geldern.

Reklama

Jak wskazuje wydany w tym roku „Raport o wolności religijnej na świecie”, aż dwie trzecie ludności świata żyje w państwach, w których poważnie naruszane są prawa wolności religijnej. Liczby te stale rosną. Burkina Faso i Mozambik to tylko dwa uderzające przypadki, a naruszenia wolności religijnej występują obecnie w 42 proc. wszystkich krajów afrykańskich – tłumaczą PKWP.

„Pójdą do kościołów w imieniu tych, którzy sami nie mogą tego uczynić”

Na całym świecie, chrześcijanie w tych dniach gromadzić się będą na wspólnej modlitwie za prześladowanych. Pójdą do kościołów w imieniu tych, którzy sami nie mogą tego uczynić – dodaje PKWP.

Reklama

W Poznaniu, 20 listopada w ramach #RedWeek przejdzie marsz milczenia „Zabijani w ciszy”. O godz. 17:00 uczestnicy marszu w milczeniu, z zapalonymi czerwonymi lampionami przejdą na plac przed kościołem oo. jezuitów, który będzie podświetlony na czerwono. Na miejscu wysłuchają dwóch świadectw osób pochodzących z krajów, w których trwają prześladowania. Na końcu zgromadzeni odmówią wspólnie koronkę do Miłosierdzia Bożego.

pa/gosc.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę