Zakaz publicznych nabożeństw na Słowacji. Biskupi: jesteśmy rozgoryczeni

Od 25 listopada na Słowacji wprowadzono lockdown z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Biskupi wyrazili "wielkie rozczarowanie" decyzją władz, ponieważ ograniczenia dotyczą również kościołów i innych miejsc kultu.

fot. Channel 82 / Unsplash

Biskupi Słowacji odnieśli się krytycznie do wprowadzonego po raz kolejny całkowitego zakazu publicznego sprawowania nabożeństw w czasie obowiązującego od 25 listopada lockdownu.

Biskupi „rozgoryczeni” decyzją władz

W oświadczeniu opublikowanym po zorganizowanej w przeddzień wideokonferencji, biskupi wyrazili „wielkie rozczarowanie” decyzją władz oraz przypomnieli, że obiecywano możliwość uniknięcia takiej sytuacji.

Jesteśmy bardzo rozgoryczeni, że dzieje się to znowu w sytuacji, gdy wiele innych dziedzin życia pozostaje otwartych – twierdzili biskupi Słowacji.

Reklama

Biskupi zażądali, jak najszybszego wycofania zakazu, ponieważ – jak zwrócili uwagę – w krajach sąsiednich, gdzie wolność religijna jest ściśle przestrzegana, znaleziono inne rozwiązania.

Można chodzić do pracy, szkoły pozostaną otwarte

Na razie rząd w Bratysławie wprowadził dwutygodniową blokadę. To reakcja na duże wzrosty liczby zakażeń na Słowacji. W środę po raz pierwszy odnotowano ponad 10 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem na 5,5 mln mieszkańców.

Podobnie jak w sąsiedniej Austrii, zamknięte są restauracje i sklepy, które nie służą zaspokajaniu podstawowych potrzeb. Nadal można chodzić do pracy, a szkoły również mają pozostać otwarte – warunkiem są jednak regularne testy.

Reklama

Maksymalnie sześć osób na pogrzebach i ślubach

Rzecznik Konferencji Episkopatu Słowacji Martin Kramara powiedział austriackiej agencji Kathpress, że Kościoły mogą na razie sprawować jedynie indywidualną opiekę duszpasterską, taką jak spowiedź czy udzielanie komunii. Natomiast wspólne nabożeństwa można transmitować jedynie za pośrednictwem telewizji, radia lub online. Chrzty, pogrzeby i śluby są możliwe, ale z maksymalnym limitem sześciu uczestników.

To już ponowne ograniczenia w kościołach i innych miejscach kultu związane z pandemią na Słowacji. Wcześniej pozostawały zamknięte od 1 stycznia do początku kwietnia, co wywołało dużą krytykę w Kościele. Natomiast od połowy kwietnia można było odprawiać msze święte z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę