Nasze projekty

Wolą iść do więzienia niż złamać tajemnicę spowiedzi

Wolimy iść do więzienia niż złamać tajemnicę spowiedzi - mówią australijscy księża, komentując uchwalony niedawno przepis nakazujący im zgłaszanie wszelkich nadużyć względem dzieci, nawet jeśli dowiedzą się o nich podczas spowiedzi.

Władze stanu Australia Południowa uchwaliły przepis nakazujący kapłanom katolickim zgłaszanie wszelkich sygnałów dotyczących przestępstw seksualnych wobec dzieci, nawet za cenę ujawnienia tajemnicy spowiedzi. Nad wprowadzeniem podobnych ustaw zastanawiają się również inne australijskie stany, m.in. Nowa Południowa Walia. Kapłani działający w diecezjach tych stanów uważają to za zamach na wolność religijną ponieważ nakazują postępowanie sprzeczne z podstawowymi zasadami wiary.

– Państwo będzie wymagało od nas, jako katolickich kapłanów, popełnienia tego, co uważamy za najpoważniejsze przestępstwo, a my nie chcemy tego robić, będziemy się opierać. To próba interwencji w naszą wolność religijną  – mówi w rozmowie z Catholic Herald ks. Michael Whelan z parafii św. Patryka w Church Hill w Sydney.

Wyraził również wątpliwość co do możliwości egzekwowania nowego prawa i sprawdzania, którzy kapłani złamali przepisy. Zaproponował za to alternatywę dla ujawniania tajemnicy spowiedzi. W przypadku uzyskania podczas spowiadania wiedzy o przestępstwie wobec dzieci księża mogą namawiać penitenta do zgłoszenia się na policję i przyznania do czynu albo nawet samodzielnie podejmować interwencję wobec zagrożonych.

Reklama
Reklama

ad, CNA

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite