Nasze projekty

W Mediolanie otworzono pizzerię, którą prowadzi młodzież z autyzmem

Cassina de' Pecchi to pizzeria, którą otworzono właśnie w Mediolanie. To wyjątkowy lokal - poprowadzą go młodzi ludzie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Inicjatywa ta ma być pomocą w budowaniu relacji osób z zaburzeniami autystycznymi oraz zapewnić im zatrudnienie.

Lokal miał być otworzony już rok temu. Inaugurację przesunięto jednak ze względu na obostrzenia sanitarne. Pizzeria mogła zacząć funkcjonować dopiero po zbudowaniu zewnętrznego ogródka, spełniającego wymogi przepisów epidemicznych.

Pizzerię prowadzi organizacja pozarządowa, której założyciel, Nico Acampora, ma dziecko z zaburzeniami autystycznymi.

Pierwsze umowy podpisane w Święto Pracy

1 maja był dla 9 młodych ludzi cierpiących na autyzm prawdziwym świętem pracy. Tego dnia oficjalnie podpisali swoje umowy. W tych tak trudnych dla gastronomii czasach nasze otwarcie, tak pełne radości i entuzjazmu, to znak nadziei dla wszystkich – powiedział Nico Acampora.

Reklama

Na otwarcie Cassina de’ Pecchi przybył burmistrz miasta oraz przewodnicząca senatu, Maria Elisabetta Alberti Casellati, której została zadedykowana nowa pizza z mortadelą, ziarnami pistacji, białym serem scamorza i cytryną. Ten przepis powstał w czasie pandemii. Chłopcy nie poddawali się. Swoim foodtruckiem przemierzali ulice miasta, nie tylko sprzedając pizzę, ale także dzięki tej pracy budując swoje relacje z innymi – powiedział Nico Acampora w rozmowie z Avvenire.

Możliwość pracy także dla niepełnosprawnych

Cassina de’ Pecchi w przyszłości będzie mogła zatrudniać nie tylko osoby z autyzmem, ale także niepełnosprawne ruchowo. W lokalu jest duża kuchnia i taśmowy piec oraz specjalne meble – wszystko zostało zaprojektowane w taki sposób, aby mogło być obsługiwane nawet przez osoby mające problemy ze sprawnością manualną. Czerwona linia wyznacza przestrzeń dla kelnerów, dla których przygotowano także specjalną aplikację, ułatwiającą zbieranie zamówień.

Autyzm – zespół zaburzeń rozwojowych

Autyzm to zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Objawia się m.in. problemami z komunikacją, postrzeganiem świata czy tworzeniem relacji społecznych. Objawy te u różnych osób występują w różnym nasileniu.

Reklama

Według szacunkowych danych, w Polsce autyzm dotyka ok. 30 tys. osób, w tym 20 tys. dzieci. Jest to zespół zaburzeń, którego nie da się zupełnie wyeliminować, jednak odpowiednia terapia może poprawić codzienne funkcjonowanie osoby z autyzmem, utrudnione przez poszczególne zaburzenia. Aktualne badania wskazują, że ok. 10-15% dzieci z zaburzeniami spektrum autyzmu ma szansę na w miarę samodzielne życie w przyszłości.

Rządowa pomoc dla start-upów wspierających niepełnosprawnych

We włoskim parlamencie czeka na uchwalenie projekt ustawy mający na celu uregulowanie statusu prawnego tzw. start-upów społecznych. Jego autor, senator Eugenio Comincini, również wziął udział w otwarciu pizzerii. Projekt zakłada przyznanie takiego statusu wszystkim podmiotom, które zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej (lub prowadzą ją nie dłużej niż 60 miesięcy) z udziałem co najmniej 2-3 osób niepełnosprawnych. Projekt przewiduje dla takich podmiotów szereg ulg podatkowych i ułatwień.

os, vaticannews/Stacja7.pl

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę