Nasze projekty

Koronawirus z Wuhan coraz mocniej dotyka Kościół w Europie

Sanktuarium w Lourdes zamyka baseny dla chorych, Watykan przesuwa kolejne wydarzenia, środki ostrożności w Rzymie - koronawirus z Wuhan coraz mocniej dotyka też Kościół w Europie.

fot. Cathopic

Dziś rano włoska gazeta Il Messagiero podała informację, że test na obecność koronawirusa z Wuhan został wykonany nawet u papieża Franciszka, zmagającego się z objawami przeziębienia od ubiegłego tygodnia. Według gazety wynik był negatywny. Zapytany przez dziennikarzy dyrektor biura prasowego Watykanu potwierdził tylko, że papież Franciszek choruje na zwykłe przeziębienie, nie na koronawirusa.  

Potwierdzone są jednak inne informacje, na przykład ta, że sanktuarium w Lourdes we Francji zamknęło słynne baseny z uzdrawiającą wodą, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia się tą drogą wirusów. „Naszym pierwszym celem zawsze jest bezpieczeństwo i zdrowie pielgrzymów oraz społeczności pracującej w sanktuarium, dlatego ze względów bezpieczeństwa baseny zostały zamknięte do odwołania” – napisano w notatce opublikowanej 28 lutego na stronie internetowej sanktuarium.

Z uwagi na strefy zagrożenia i trudności z przemieszczaniem się po Europie na inne terminy zostały już przełożone dwa spotkania organizowane przez Watykan. Wczoraj poinformowano o przełożeniu na listopad Konferencji „Ekonomia Franciszka”, zaś dzisiaj – o przełożeniu na październik konferencji „Przymierze dla Edukacji” organizowanej przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej.

Reklama

W domowej kwarantannie umieszczono natomiast abp Pierbattistę Pizzaballę, administratora apostolskiego łacińskiego patriarchatu Jerozolimy. To rutynowe działanie państwa Izrael wobec wszystkich, którzy w ostatnim czasie wrócili z Włoch. Abp Pizzaballa uczestniczył w dniach 19-23 lutego w spotkaniu biskupów państw Morza Śródziemnego w Bari.

Wśród zapobiegawczych środków ostrożności należy też wymienić zalecenie obowiązujące w kościołach w Rzymie i wielu miastach Europy., aby Komunii św. udzielać na rękę, opróżnić kropielnice z wody święconej.

Z uspokajających wiadomości dziś napłynęła ta, że kościół św. Ludwika w Rzymie, zamknięty z powodu wykrycia koronawirusa u jednego z kapłanów, zostanie jutro ponownie otwarty. Ambasada Francji przy Stolicy Apostolskiej zapewniła, że „jakiekolwiek ryzyko ewentualnego zarażenia od księdza z kościoła św. Ludwika Francuzów zostało wykluczone” przez włoskie służby sanitarne. Kończy się kwarantanna innych duchownych pracujących przy tym kościele, zaś sama świątynia zostanie ponownie otwarta 4 marca.

Reklama

Według włoskich służb epidemiologicznych do 1 marca zarażonych we Włoszech było 1577. W sumie 1 694 osób uzyskało wynik pozytywny od początku wybuchu epidemii; 83 wyzdrowiało, a 34 osoby zmarły. Tylko około jedna trzecia z pozytywnych wyników wymagała hospitalizacji; inni byli leczeni w domu.

ad, CNA/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę