Nasze projekty

Kard. O’Malley: bez nawrócenia nie pozbędziemy się nadużyć z Kościoła, musimy je zwalczać

"Jeśli nie zajmiemy się nadużyciami, gdziekolwiek je dostrzeżemy, to ponosimy współodpowiedzialność za zło wyrządzane niewinnym ludziom" - kard. Sean O’Malley, przewodniczący papieskiej komisji ds. ochrony nieletnich.

fot. Exe Lobaiza / Cathopic

Kard. O’Malley skierował przesłanie do uczestników konferencji na temat ochrony dzieci przed nadużyciami w instytucjach kościelnych, w placówkach edukacyjnych i sportowych, którą zorganizowała Wspólnota św. Jana XXIII.

Kardynał przypomniał o konieczności nawrócenia duszpasterskiego, do którego wzywa papież Franciszek. Bez niego nie uda się pozbyć z Kościoła nadużyć seksualnych. Musimy pracować na rzecz ich zwalczania we wszystkich aspektach życia naszej wspólnoty – powiedział kard. O’Malley.

„Nie możemy odwracać się ani zaprzeczać rzeczywistości nadużyć”

Zaznaczył, że problemem jest również klerykalizm, a Kościół musi zwalczać nadużycia bez względu na status osoby, która je popełnia lub sprawowany przez nią urząd. Przypomniał słowa założyciela Wspólnoty św. Jana XXIII, ks. Oreste Benziego, który napisał, że „nie ma możliwości zawarcia pokoju z niesprawiedliwością”.

Reklama

Musimy słuchać tych, którzy doświadczyli przemocy, gdy wołają o uzdrowienie i sprawiedliwość. Nie możemy odwracać się ani zaprzeczać rzeczywistości nadużyć, gdy mają one miejsce w naszych domach – powiedział kardynał.

Jak podkreślił, „jeśli nie zajmiemy się nadużyciami, gdziekolwiek je dostrzeżemy, to ponosimy współodpowiedzialność za zło wyrządzane niewinnym ludziom”.

„Trzeba zwracać uwagę na ten problem nie tylko w Kościele”

Nie możemy pozostać obojętni na cierpienie słabych, zwłaszcza dzieci i bezbronnych dorosłych. Trzeba zwracać uwagę na ten problem nie tylko w Kościele, ale i w szkołach oraz organizacjach sportowych – powiedział kard. O’Malley.

Reklama

Kardynał zauważył, że czasami „panuje błędne przekonanie, że dzieci są tam bezpieczne”. To fałszywe poczucie bezpieczeństwa naraża młodzież na ryzyko nadużyć. Ważne jest, aby we wszystkich środowiskach wdrażać skoordynowany program ochrony i bezpieczeństwa. Dzięki wspólnej pracy mamy szansę zapewnić nieletnim bezpieczne środowisko, w którym mogą dorastać i rozwijać się – podkreślił.

kh/Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę