Generał jezuitów: Pandemia jest zagrożeniem dla demokracji
"Pandemia koronawirusa jest dodatkowym zagrożeniem dla demokracji na całym świecie" - ostrzega generał Towarzystwa Jezusowego, o. Arturo Sosa Abascal. Jeżeli nie uda się pogłębić świadomości obywatelskiej oraz postawić dobra wspólnego ponad indywidualnymi interesami, może nastąpić kryzys demokracji.
Polub nas na Facebooku!
Demokracja jako forma państwowa i społeczna była poważnie zagrożona już w minionych latach. Z jednej strony wynikało to z „osłabienia świadomości obywatelskiej w społeczeństwach, w których ona istniała, z drugiej – wkładano zbyt mało wysiłków, aby promować taką świadomość gdzie indziej.
Zdaniem generała jezuitów, nadchodząca dystrybucja szczepionek będzie „papierkiem lakmusowym dla pragnienia sprawiedliwości społecznej oraz społecznej odpowiedzialności” w świecie po koronawirusie. Pokaże to, jak naprawdę demokratyczna jest wola państw narodowych i organizacji międzynarodowych, takich jak Unia Europejska. Wtedy okaże się, czy górę weźmie logika rynku, czy sprawiedliwości społecznej.
PRZECZYTAJ: Biskupi z Rady Stałej KEP spotkają się online
np/KAI/Stacja7