Nasze projekty

Jezuita molestował nastolatki. Zakon wydał oświadczenie. „Pragniemy okazać gotowość udzielenia wszelkiej pomocy”

"W związku z publikacjami Więzi dotyczącymi wykorzystywania kobiet przez jednego z naszych współbraci, jako jezuici z Prowincji Polski Południowej wyrażamy ubolewanie, że doszło do takich sytuacji" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez rzecznika prasowego Prowincji. "Pragniemy okazać gotowość udzielenia wszelkiej pomocy osobom pokrzywdzonym" - podkreślają jezuici.

fot. Romain Dancre/Unsplash

Portal internetowy „Więź” opublikował w poniedziałek reportaż dotyczący duszpasterza młodzieży, jezuity Macieja Sz., który w przeszłości miał wykorzystywać młode kobiety. W reportażu zostały opisane krzywdy psychiczne i fizyczne jakich miał się dopuścić jezuita wobec nastolatek.

Publikujemy treść oświadczenia rzecznika prasowego Prowincji:

Oświadczenie rzecznika w sprawie publikacji w Więzi

W związku z publikacjami Więzi dotyczącymi wykorzystywania kobiet przez jednego z naszych współbraci, jako jezuici z Prowincji Polski Południowej wyrażamy ubolewanie, że doszło do takich sytuacji. Współczując ofiarom zdajemy sobie sprawę, że cierpienia, którego te osoby doświadczyły przez wyrządzoną im krzywdę, nie jest łatwo uleczyć. Pragniemy okazać gotowość udzielenia wszelkiej pomocy osobom pokrzywdzonym.

Od lat przykładamy wielką wagę do ochrony przeciw wykorzystywaniu seksualnemu. Zależało nam, by pomóc autorce, red. Paulinie Guzik, w przeanalizowaniu sprawy. Wierzymy, że opisywana sprawa, niezależnie od zastosowanych procedur i podjętych już działań, pozwoli nam wyciągnąć kolejne wnioski w zakresie badania przyjętych zgłoszeń oraz organizowania naszej działalności duszpasterskiej tak, by mogła odbywać się zawsze z zachowaniem wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa.

Reklama

Osoby, które doświadczyły niewłaściwych zachowań ze strony jezuitów z Prowincji Polski Południowej, prosimy o zgłaszanie informacji o takich zachowaniach do naszej Kurii:
Kuria Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego
Mały Rynek 8
31-041 Kraków
Tel.: +48 12 428 15 00
Email: [email protected]


o. Damian Mazurkiewicz SJ
Rzecznik prasowy Prowincji


KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę