Nasze projekty

Jezuici mają czterech nowych diakonów

"Przed wami dopiero droga, na której będziecie walczyli o swoje kapłaństwo" - mówił bp Rafał Markowski do nowych diakonów.

fot. Jezuici powołania/Facebook

Czterej jezuici przyjęli w sobotę 17 czerwca święcenia diakonatu w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Szafarz święceń biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski mówił w homilii, że kapłani często zadają sobie pytanie, skąd czerpać siły do posługi i co robić, by nie utracić gorliwości. W odpowiedzi przywołał scenę z życia św. brata Alberta umieszczoną przez Karola Wojtyłę w dramacie „Brat naszego Boga”

Bp Markowski mówiąc o łasce sakramentu święceń podkreślił, że ważne jest, aby ten dar w sobie zachować i pielęgnować. Przed wami dopiero droga, na której będziecie walczyli o swoje kapłaństwo, spotkacie niejedną trudność i niejedną przeszkodę, niejedno trudne doświadczenie, które ma was tylko utwierdzić w tym, że Chrystus prawdziwie powołuje was do posługi apostolskiej – mówił. Przyznał, że kapłani zadają sobie często pytanie, skąd czerpać siły i co robić, by nie utracić gorliwości. Co robić, by być wiernym Chrystusowi każdego dnia?

Odpowiadając na te pytania przywołał scenę z dramatu Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”, poświęconego świętemu bratu Albertowi Chmielowskiemu. W tej scenie Albert Chmielowski, wybitny malarz, człowiek zaufania publicznego, staje przed nieukończonym jeszcze obrazem ‘Ecce Homo’, ukazującym Chrystusa umęczonego, zeszpeconego, cierniem ukoronowanego. I medytując ten obraz, mówi: ‘Jakże niepodobny jesteś do tego, kim jesteś! Utrudziłeś się, śmiertelnie się udręczyłeś, oszpecili Cię… Ale jesteś piękny! Jesteś najpiękniejszym synem człowieczym’ – mówił bp Markowski. Jakie trudne jest to piękno! Takie piękno nazywa się miłosierdzie. To piękno miłości, która ofiarowała się aż do końca. Zachwyt sprawia, że Albert Chmielowski przeżywa wewnętrzną przemianę. Zostaje zakonnikiem, bratem najuboższych. Widok umęczonego Jezusa nie pozbawia go nadziei. Wprost przeciwnie – dodaje mu skrzydeł.

Reklama

Drodzy kandydaci do diakonatu, życzę wam, żeby kontemplacja Jezusa, szczególnie Jezusa umęczonego i wzgardzonego, dodawała wam wewnętrznych sił i prowadziła was do upragnionego kapłaństwa. I żeby ten zachwyt Jezusem towarzyszył wam przez całe wasze życie i sprawił, że wasze życie kapłańskie przyniesie błogosławione owoce – zwrócił się bp Markowski do jezuitów.

Nowo wyświęceni diakoni to: Arkadiusz Ciemięga, Mateusz Duszyński, Michał Maciejny i Artur Pruś.

Na uroczystości obecni byli współbracia zakonników, m.in. prowincjałowie obu warszawskich prowincji: o. Zbigniew Leczkowski z Warszawy i o. Jarosław Paszyński z Krakowa; rektorzy kolegiów jezuitów w Warszawie i Krakowie, współbracia z Polski, Rosji, Litwy, Włoch i Hiszpanii oraz rodziny i przyjaciele kandydatów.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę