Eutanazja w Hiszpanii. Biskupi namawiają do specjalnego punktu w testamencie

Hiszpańscy biskupi krytykując procedowanie w parlamencie ustawy legalizującej eutanazję wzywają polityków do odstąpienia od działań na rzecz zmiany prawa. Metropolita Burgos abp Mario Iceta stwierdził, że działania te nie są podyktowane argumentami medycznymi, a jedynie „ideologią” forsowaną przez partie polityczne.

Działania te nie mają nic wspólnego z praktyką medyczną. W rzeczywistości przeczą jej – stwierdził abp Iceta.

W poniedziałek rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Hiszpanii bp Luis Argüello skrytykował próbę legalizacji eutanazji w tym kraju. Stwierdził, że osoby sprzeciwiające się eutanazji powinny w swoich testamentach wyrażać wolę, iż nie chcą być jej poddawani.

17 grudnia Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, zatwierdziła rządowy projekt ustawy legalizującej w tym kraju eutanazję, którą w dokumencie określono jako tzw. śmierć wspomaganą. Poparcia projektowi ustawy w liczącej 350 miejsc izbie udzieliło 198 posłów, głównie reprezentantów rządzących krajem socjalistów i polityków koalicyjnego lewicowego bloku Unidas Podemos.

Reklama
Reklama

Podczas debaty oponenci legalizacji eutanazji, głównie politycy Partii Ludowej i Vox, wskazywali, że „nowe prawo jest sprzeczne z prawami człowieka i uderza w najsłabszych, którym państwo odmawia opieki paliatywnej”. Wskazywali oni, że paradoksem legalizacji eutanazji jest fakt, że zostaje zatwierdzona w okresie epidemii, „podczas której zaniedbania rządu doprowadziły do masowych zgonów, głównie seniorów”.

Jeśli Senat, w którym przeważają zwolennicy legalizacji eutanazji, zagłosuje w styczniu za zatwierdzeniem ustawy, to najpóźniej powinna ona wejść w życie do lutego 2021 r.

SPRAWDŹ: Eutanazja w Holandii: Lekarze nie będą musieli uzgadniać jej czasu z pacjentami

Reklama
Reklama

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę