Nasze projekty

Brat Alois: młodzież chce spójności w Europie

Przełożony ekumenicznej Wspólnoty z Taizé brat Alois dostrzega w trwającym obecnie w Walencji 38. Europejskim Spotkaniu Młodych, że młodzież chce spójności na naszym kontynencie. "Młodzi w trakcie spotkania pokazują, że w obliczu kryzysu uchodźców, bezrobocia, konfliktu na Ukrainie takiej Europy pragną" - powiedział brat Alois w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.

fot. Damir Jelic/ Wikipedia.org

Przeor Wspólnoty zdecydowanie sprzeciwił się polityce izolacji wobec imigrantów. „Płoty nie są żadnym rozwiązaniem a wykluczenie nie jest już możliwe. Europa może się rozwijać jedynie wtedy, gdy jest otwarta dla innych. Osobisty kontakt z ludźmi innych kultur powoduje, że strach może automatycznie nie zniknie, ale przyczyni się do tego, że nas nie sparaliżuje” – powiedział brat Alois.

Odnosząc się do konfliktu w Syrii, w której spędził święta Bożego Narodzenia z chrześcijanami w zniszczonym przez wojnę mieście Homs, podkreślił, że wymaga on od nas jeszcze bardziej radykalnego zaangażowania niż dotychczas. „Chrześcijańska odpowiedź na wojnę w Syrii musi polegać na tym, aby namacalnie pokazać, że Bóg jest miłością i miłosierdziem. Trzeba pokonać lęki i strach przed społeczną niepewnością i obcością. Te obawy musimy traktować poważnie, aby ostatecznie przejść ponad nimi” – zaznaczył przeor Wspólnoty z Taizé.

Reklama
Reklama

Podkreślił również znaczenie Europejskiego Spotkania Młodych dla ekumenizmu. „W porównaniu z latami 90. liczba uczestników spadła, za to teraz przyjeżdżają młodzi ludzie z wielkim zaangażowaniem. Dzięki temu spotkanie w krajach pochodzenia uczestników wywiera o wiele silniejszy wpływ niż wcześniej” – powiedział br. Alois.

Reklama
Reklama

Do hiszpańskiej Walencji przybyło ok. 30 tys. młodych mieszkańców naszego kontynentu. Tradycyjnie już najliczniejszą grupę narodową stanowią Polacy – ponad 3 tys. uczestników, na drugim miejscu są Ukraińcy – ok. 2 tys., potem Niemcy i Francuzi – po półtora tysiąca i Włosi – ponad tysiąc osób.


tom (KAI/KNA) / Walencja

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę